Broedende Flamingo's op Schouwen-Duiveland? Johan Everaers Vorig jaar schreef de gemeente Schouwen-Duiveland een verhalenwedstrijd uit. Het thema van die wedstrijd was "Schouwen-Duiveland in 2030". De verhalen van de prijs winnaars bleken een hoog vogelaarsgehalte te hebben. De eerste prijs ging naar Teun Rosmolen, voormalig bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht. De derde prijs werd in de wacht gesleept door Tom Schrijer met zijn gedicht "Vogelman". De tweede prijs werd toegekend aan mijn allesbehalve realistische toekomstvisie "Noordgouwe anno 2030", waarin een Flamingo-broedkolonie de hoofdrol speelt. Fragment uit het verhaal:" Noordgouwe anno 2030" ...Op deVijverbergberg kijken vogelliefhebbers uit alle hoeken van Europa naar de Flamingo 's die hier ieder jaar broeden. In het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw verbleven er vaak in de winter Flamingo 's in het Dijkwater. Die dieren lieten het op een gegeven moment af veten en verdwenen geheel uit beeld. In mijn waarnemingendag boek valt te lezen:22 maart2009Weeltje Noordgouwe, 2 Flamingo 's foeragerend. Ze ble ven de hele zomer, maar er volgde een strenge winter. Toen zelfs de weer volledig open Oosterschelde geheel dichtvroor, verdwenen ze. Om echter het volgende voorjaar weer terug te keren. Ze bleven,maakten een nest en nu,20 jaar later genieten we hier van de enige broedkolonie in Europa ten noorden van de Camargue in Zuid-Frankrijk. Maar liefst 1000 nestkegels telden professionele vogelaars onlangs vanaf de uitkijktoren. Dat is veel, maar tegelijkertijd weinig wanneer we in ogenschouw nemen dat er in de vele plassen tussen het dorp en de Schouwsedijk soms we! 4000 Flamingo 's aanwezig zijn. Veel van de aanwezige vogels broeden nieten de absolute foto voor toeristen die Schouwen-Duive land bezoeken bestaat natuurlijk uiteen impressie van de vlammenvogels boven de Drie- koningenkerk vliegend bij het vallen van de avond op weg naar hun slaapplaats in het Dijkwater. De geleewiekte exemplaren in de kerkgracht worden als minder fotogeniek en kitscherig gezien. Het dorp floreert. De vierde souvenirwinkel is drie maanden geleden geopend en ook deze zakenman zal een leuke boterham verdienen aan de roem van Noordgouwe. Flamin go's op petjes. Flamingo 'sop t-shirts. Noem maar op, alles wordt bedrukt met die vogels en alles wordt verkocht in het teken van de Noordgouwse Flamingo. Uiteraard profiteren ook anderen mee van de hausse. Het fietsenverhuurbedrijf bijvoorbeeld draait op volle toeren Zoals gezegd is dit fragment niet erg realistisch. Maar wie voorspelde dertig jaar geleden dat Kleine Zilverreigers op diverse plaatsen in Zuid-West Nederland zouden broeden en in alle jaargetijden aan wezig zouden zijn? Of was bijvoorbeeld voorzien dat Lepelaars en Brandganzen in onze Delta tot de broedvogels zouden gaan behoren? Het antwoord is negatief. Ook tussen nu en 2030 kan er veel veran deren. 12

Sterna | 2002 | | pagina 14