Fragment Kaart van Ouddorp (Z.H.), uitgave VVV, ca1960 baar was geworden. Volgens de geologen zouden de Westduinen wel 1500 jaar geleden ontstaan kunnen zijn, maar die datering zou ik graag nog eens met archeologische vondsten uitpluizen. In ieder geval is dit oudere duinlandschap al zeer lang als gemeenschappelijke weide in ge bruik. Je kunt het vergelijken met de heidevelden in oostelijk Nederland, waar de boeren hun scha pen gemeenschappelijk lieten grazen. De tweede foto laat het vredige beeld zien van vee dat in een grote duinpias verkoeling zoekt en drinkt. We kijken hier op de hoek van de Klare- beekweg en de Westduinweg, die bekend staat als het Waaigat. Op de oude kaart van De Koutter uit 1610 staat precies op deze plaats 'weel' geschre ven en het kan dus zijn, dat de drinkpoel een res tant is van een kolkgat dat ontstond bij een dijk doorbraak in de Groenedijk van de polder Nieuwenoord. Dat zou dan in de 15de eeuw ge beurd kunnen zijn, voordat de polder West Nieuwland in 1492 werd bedijkt. De tegenstelling tussen de kale Westduinen en de boerderij tussen de opgaande begroeiing komt goed tot uiting. Aan de zuidoostelijke kant van de Westduinen is de derde foto genomen. We zien de Oudeland- seweg met rechts boerderij De Druif, in de volks mond De Druve. Voor de witgekalkte kleine hoeve staatdwarsopdewegeen zandwal met den nen erop. Ook dat is typisch Ouddorps. Het is een hoagte, die ontstond toen het land afgegraven werd en het zand tussen de percelen met kruiwa gens op een hoge wal werd gereden. Op het Hollandse vasteland werd ook afge zand, maar daar werd het zand verkocht aan de wegenbouwers en eveneens voor de aanleg van nieuwe woonwijken gebruikt. Aan het einde van de Oudelandseweg zien we de boerderij De Fran- kenstee. De zandweg om de Westduinen lag zo hoog (2 meter NAP),dat bij een eventuele overstroming de weg toch bruikbaar bleef. We bespraken hier niet de plantengroei en de vogels, maar wat is er mooier dan op een nazomer avond in de Westduinen de bloeiende Herfst- schroeforchis te zoeken (die vanaf de weg te zien is), terwijl de stilte alleen wordt verbroken door allerlei vogelgeluiden? Met dank aan Krijn Tanis in Ouddorp die de juiste plaats van de prentbriefkaarten controleer de. Gezicht op Eikerzee (1946), aanvulling Sterna 2001 -4 Een van de beste kenners van de topografie van westelijk Schouwen, Wim P. de Vrieze uit Haam stede, belde mij op over de besproken foto in de vorige Sterna. Het aan de horizon zichtbare kerkje was niet van Eikerzee, maar van Scharendijke. Wim had het allemaal met het vergrootglas bekeken en meende ook dat de bonenruiters vrijwel zeker vlastollen waren. Mijn vergissing is veroorzaakt door het feit dat op de prentbriefkaart zelf 'Gezicht op Eikerzee' stond gedrukt. Het dorp Scharendijke lag toen in de gemeente Eikerzee en als je daaraan denkt is dit opschrift niet fout, maar wel verwarrend! FB 2

Sterna | 2002 | | pagina 4