Natuurontwikkeling Prunje Ted C.J.SIuijter Vogels, vogels en nog eens vogels! Grote Grijze Snip, Griel, Zilverreigers, Morinelplevier, Slechtvalken, Smellekens, Waterrietzanger, Blonde Ruiter, Dwerggans, grote hoogwatervluchtplaatsen van duizen den steltlopers. Meer dan 100 broedparen Kluut, broedparen Kleine Plevier, een kolonie Visdieven, futennesten We zijn nog maar een paar jaar bezig met natuurontwikkeling in de Prunje, maar nu al kent heel vogelend Nederland de Prunje. Het gebied kenmerkt zich door grote aantallen pleisterende-,overtijende en etende vogels. Daar naast is het nu al van nationaal belang voor broe dende Kluten. En aan zeldzaamheden geen gebrek. Het zeer ambitieuze natuurontwikke lingsgebied op ons eiland is nog niet eens halver wege en het heeft zich al een vaste plaats verwor ven als excursiegebied voor vogelend Nederland. Voor een belangrijk deel heeft het gebied aan natuurwaarde gewonnen, omdat de waterbeheer- Het landbouwverleden van de Prunje. Foto:TedSluijter. sing volledig op de natuur is afgestemd. Dit bete kent dat het grondwaterpeil een zoveel mogelijk natuurlijk verloop heeft: 's-winters hoog (dat heeft u kunnen zien!) en 's-zomers lager. Dit in schril contrast met het waterpeil in het omliggend agrarisch gebied; hier is dat precies andersom. Omdat rond het natuurgebied een grote sloot ligt welke op 'agrarisch' waterpeil wordt gehouden, heeft het boerenland geen last van het peil in het natuurgebied. Adempauze in 2002 Na het grote graafwerk van de afgelopen twee jaar staan de machines in 2002 even stil. Dit jaar zal gebruikt worden om de plannen voor de rest van het gebied gereed te maken en onder andere nog benodigde gronden langs de zuidkust aan te kopen. Bovendien zal energie gestoken worden in het afmaken van het Oosterscheldefietspad, het voorbereiden van een 'vogelboulevard' langs Flaauwers/Weevers en Prunje tot aan de voorma lige vuilstort. Ook langs het noordelijk deel van het ingerichte gebied, langs de Delingsdijk, wordt dit jaar gewerkt aan een soort vogelboulevard. Daar is het de bedoeling dat er een 'combi-pad' komt voor fietsers en auto's met vogelaars (een richtingsverkeer). Tenslotte wordt er naar gestreefd om in 2002 een totaalplan te presenteren voor het recreatief gebruik van het gehele natuurontwikkelingsge bied. Deelgebieden Om het natuurontwikkelingsproject overzich telijk te houden is het in deelgebieden gesplitst (zie kaartje). 4

Sterna | 2002 | | pagina 6