Verslag Vinkenbaan Westenschouwen 2001 L. &T. van Ree Jaarlijks wordt hier verslag gedaan over de resultaten van de vinkenbaan Nebularia te Westenschouwen. Daar in de duinen aan de rand van de Boswachterij worden vogels gevangen, van een ring voorzien en weer losgelaten. Het is altijd verrassend hoeveel soorten en aantallen op deze plaats nog worden gevangen en waargenomen. Vangstperiode en bezetting Op 23 juli is er gestart met de opbouw van de vinken baan en werden de eerste netten geplaatst. Dit is vijf dagen later dan in 2000. Op 21 november werden de laat ste mistnetten opgeborgen en de baan klaar gemaakt voor de winterrust. De vinkenbaan was in de tussenlig gende periode, vanaf half juli tot en met eind november, elke dag bezet. Dit jaar werden er twee traditionele "bo- mendagen" of onderhoudsdagen georganiseerd. Op 10 februari werden in samenwerking met Staatsbosbeheer enkele "nieuwe" bomen uitgezocht,gezaagd en vervoerd naar de vinkenbaan. Op 24 februari werd een deel van de omrastering vernieuwd en de nieuwe (dode) bomen ge plaatst naast de druip. De volgende ringvergunninghouders waren het afge lopenjaar actief op de baan: Hennie van Buren. Gert van de Gaag. Leen van Ree, Ton van Ree, Aad Vuyk en Wout Vuyk. Onder begeleiding van de ringvergunninghouders waren Cor Oskam en Marcel Schildwacht als ringer in opleiding actief. Als gast mochten we in 2001 de volgende personen ver welkomen: Frank Dröge, Ronald Klingers, Erik Maasen, Rienk Geene, John Middleton, Arie Ouwerkerk, Henk van Rijswijk, Willem van Rijswijk, J.W.Sasburg en Mar- got Visser. Methode Op de vinkenbaan wordt gewerkt met mistnetten (114 meter) en slagnetten (vier stuks). Met behulp van lokvo gels en met het afspelen van vogelgeluiden wordt ge tracht om vogels tijdens de trek naar de netten te lokken. Als lokvogels zijn gebruikt: veldleeuwerik, boomleeuwe rik. boompieper, gele kwikstaart, grote gele kwikstaart, kruisbek, keep, vink. putter, groenling, sijs. kneu, frater, kleine barmsijs, grote barmsijs, ringmus. ortolaan, geel- gors en rietgors. Ook werden er soms vogels nadat zij ge ringd waren, tijdelijk aangehouden om vervolgens "onder de hoed" of in een klein kooitje dienst te doen als lokvogel. Als tijdelijke lokker werden gebruikt graspie per, fitis, staartmees en goudhaan. Vogelgeluiden zijn ge bruikt van de waterral, waterhoen, witgat, groenpootrui- ter. houtsnip, kwartel, kwartelkoning, porseleinhoen, boomleeuwerik, veldleeuwerik, draaihals, witte kwik staart, gele kwikstaart, grote gele kwikstaart, graspieper, boompieper, roodkeelpieper, waterpieper, oeverpieper, grote pieper, duinpieper, roodborst. heggemus, goud haan, fitis, tjiftjaf, bladkoning, noordse boszanger, sprink haanzanger, kleine karekiet, rietzanger, zwarte rood staart, gekraagde roodstaart, grasmus, braamsluiper, zwartkop, tuinfluiter, spotvogel, nachtegaal, merel, zang lijster, koperwiek, kramsvogel, ijsgors,sneeuwgors, kruis bek, barmsijs en kneu. In 2000 zijn we gestart met het opzetten van een nacht- vanginstallatie. Dit heeft in 2001 een vervolg gekregen. De installatie is ten aanzien van 2000 verbeterd door het in gebruik nemen van een extra zonnecollector, een extra cassettespeler met tijdklok en het verplaatsen van de windmolen naar een betere (windgevoeliger) locatie.Te- vens is in 2001 met de netopstelling geëxperimenteerd en zijn de eerste resultaten geboekt. Met het nachtproject zijn o.a. gevangen waterral en kleine karekiet. Tevens konden we als bijvangst registreren zwartkop, roodborst en merel. Door de verbeterde stroomvoorziening konden we ook meer geluidscassettes gebruiken. Zowel 's nachts als overdag werd er bij de mistnetten nabij de slagnetten extra geluid gespeeld, 's nachts overwegend geluiden van nachttrekkers, overdag als we groepjes vogels rond deze netten zagen rondtrekken, overwegend heggemus, goud haan en tjiftjaf. Weersomstandigheden Een teleurstellend jaar met opnieuw veel wind, nu vooral tussen West en Noord. Alleen de laatste week hadden we echt hogedruk weer. Als gevolg van het slechte weer lag het aantal gevangen vo gels dan ook ca. 800 onder dat van vorig jaar. Voor al het natte, koude en winderige weer in septem ber (van 1 tot 20) kostte ons veel zangers, Gele Kwikstaarten en Graspiepers. Resultaten Weer één nieuwe soort voor de vinkenbaan: op 28 juli werd een Fazant geringd. Het totale aantal soorten over alle 42 jaren bedraagt nu 128. De 14e oktober was de topdag van het seizoen, totaal 147 vogels, overigens niet zo heel veel meer als 133 op 13 oktober. 18

Sterna | 2002 | | pagina 20