Landschap 19 toen De Westduinen bij Ouddorp 1Westduinen of Hobbelwei. foto F. Beekman, ca. 1972 Frans Beekman De Westduinen op het voormalige eiland Goeree zijn een merkwaardig landschap dat door de eeuwen heen het bijzondere uiterlijk behouden heeft. De huidige zendmasten ontsieren wel, maar blijven er wellicht niet voor altijd. De boerderijen om de Westduinen staan op de overgang naar de lagere polders en bepalen mede het fraaie geheel. Met een paar prentbriefkaarten van vóór de oorlog laten we dit alles zien. Het reliëf van de Weslduinen wordt gevormd uit vele lage kopjes met daartussen kleine slen ken. De Ouddorpers noemen het niet voor niets de 'Hobbelwei', ook kwam ik ergens 'platte dui nen' tegen. Vaak wordt de vergelijking, met grote molshopen gemaakt. Vooral met een lage zon in de morgen of de avond is het reliëf goed te zien. Het lijkt soms op de golven van de zee. Het reliëf is zo duidelijk te zien. omdat er geen bomen en strui ken groeien. Het kale grazige uiterlijk van de Westduinen is het gevolg van de eeuwenlange beweiding met koeien en paardenDiezelfde beweiding kan ook gezorgd hebben voor plaatselijke verstuiving en de vorming van kopjes met korte slenken daartus sen. Ook de naam Westduinen is heel oud. De veel jongere duinen langs het strand noemt Van Dam in 1680'hooghe klingen'. In het Ouddorps dialect bestaat de tegenstelling dunen en kliengen voor oudere en jongere duinen nog steeds. In de Hollandse duinen bij Den Haag wordt het woord 'klingen' overigens gebruikt voor de oude binnenduinen! De eerste foto geeft een beeld van de Wesldui nen omstreeks 1972, toen het gebied via de Brou- wersdam vanuit Schouwen voor mij beter bereik- 1

Sterna | 2002 | | pagina 3