Atalanta. Foto: Henk Harmsen. De telling is niet volledig 'dekkend';met de kij ker miste ik vooral exemplaren die heel dichtbij en hoger dan ca. 5 meter vlogen. Vermoedelijk gaat het hierbij slechts om een klein aantal. Totale aantallen over 500m. gedurende 60 minu ten: Atalanta 560 Witjes 120 Kleine Vos 13 Dagpauwoog 10 Distelvlinder 3 Gehakkelde Arelia 2 TOTAAL 708 Conclusie Op 12 en 13 september 2002 is van meerdere plaatsen een enorme vlinderverplaatsing gemeld, zowel uit Zeeland (Walcheren) en Zuid-Holland. Hier werd vanaf de duinen tot zeker aan Rotter dam een breed-fronttrek waargenomen. Door hen en auteur is tevens vastgesteld dat de trek in de ochtend begon en doorliep tot ver in de mid dag, op Walcheren zelfs tot 's-avonds (S.Lilipaly). Zodoende gaat het over minstens 5-6 uur per dag. Over de juiste aantallen kunnen we slechts gissen. Wanneer ik de door mij vastgestelde aantallen met bovenstaande kennis in tijd en ruimte ga ex trapoleren dan kom je tot onvoorstelbare aantal len: Per 500m. per uur: 708 ex. (vastgesteld) Per kilometer/uur: 1.416 ex. (aanname) Per5 kilometer,6 uur: 42.480ex.(aanname) Wellicht zal de dichtheid per kilometer en per uur verschillen maar waarschijnlijk gaal het ook over meer dan 5 kilometer breedte van het front. Duidelijk is in ieder geval dat het op genoemde dagen om enorme trek ging in de orde van min stens vele 10.000-en vlinders per dag. De vlinders verplaatsten zich ook via de Oosterscheldekering in Zuidelijke richting. Na mijn telling reed ik per auto naar Neeltje Jans, tijdens die rit vlogen over al vlinders, waarbij er veel slachtoffers vielen, 's-Avonds heb ik daartoe met mijn kinderen vlin ders verzameld in de berm van de Oosterschelde kering. Van de tientallen slachtoffers was de Ata lanta in de meerderheid, 25% witjes en één Dagpauwoog en één Gehakkelde Aurelia. Een zelfde beeld trof Douwe v.d. Ende die dag aan op de Zeelandbrug. 44

Sterna | 2002 | | pagina 14