1950 -1979 Verspreiding van de 1980 -1993 Huiskrekel Acheta domesticus in Nederland. Uit: De sprinkhanen enkrekels van Nederland. Nu de krekel nog. Al voor de vakantie van het echtpaar, een veertien dagen geleden, hadden ze het beest gehoord en bij terugkomst liet het dier zich tot grote ergernis nog steeds horen. Moest er gens in de (voorzet) open haard zitten. Inderdaad klonk er heel even een kort hoog'tri'-geluidje. Nu maken krekels doorgaans korte series van die ge luidjes en in eerste instantie dacht ik meer aan een vogelgeluid. Maar het klonk dus al dagenlang met een tussenpoos van een paar minuten uit de schoorsteen van de woning. Was wel eens op ge houden, zodat mevrouw al opgelucht ademhaal de in de veronderstelling dat het beest het loodje had gelegd, helaas was het later weer begonnen. Misschien een Doodshoofdvlinder, moest ik den ken. Deze grote nachtvlinder maakt ook piepge luiden en ik herinnerde me, dat er enkele jaren geleden eentje bij de familie Gast op Brouwersha ven in de schoorsteen terecht was gekomen. Eerst maar eens een net halen. Thuis behalve een vlin- dernet ook zoon Sjarel opgehaald, hij wilde die mogelijke Doodshoofdvlinder ook graag zien. Tussen de berkentakjes in de openhaard, zat niets. Geen vlinder of krekel. De schoorsteen was een donker gat achter een kleine klep. Het was trouwens de vraag of dat piepgeluidje, wat we af en toe hoorden, niet ergens anders vandaan kwam. Nu is het ontzettend moeilijk om korte hoge pieptonen op het gehoor te lokaliseren. Jonge rietvogels hebben daar baat bijomdat hun korte bedelroepjes voor grondpredatoren lastig te plaatsen zijn. We posteerden ons daarom alle- vier op enige afstand van elkaar in de huiskamer. Krabbelde daar niet iets in de grote luciferdoos, die in een koperen houder bi j de schoorsteenman tel hing? Voorzichtige inspectie toonde alleen lu cifers. Achter die spiegel? "Ja!", riep mevrouw toen er wat vanachter viel, maar het bleek een kurk. Diverse mogelijke locaties passeerden de revue. In de convectorput van de vloerverwar ming was al eerder gekeken. Misschien toch onder die zitbank? Meneer tilde het geval met een ruk omhoog. Het vloerkleed was leeg. Kwam dat piepje weer. Toch daarboven in de buurt van de schouw. Misschien onder het afdek plaatje van een aansluitpunt voor de electrische bedrading. Meneer ging naar boven om een keu kentrap te halen. Wat is dat voor plaatje, zit daar een ventilatiekanaal achter? Zou wat in kunnen zitten. Nee dat was geen ventilatiekanaal. Dat plaatje was een brandmelder. Toen ging mij een licht op. Het was de brandmelder natuurlijk! Waarschijnlijk piept zo'n ding als waarschuwing datde batterij leegraakt.netzoalsmijn mobieltje. De inmiddels teruggekeerde H. snokte het geval van de balk bij hel plafond en vluchtte ermee naar zolder. Later thuis nog eens in het lijvige boekwerk 'De sprinkhanen en krekels van Nederland' gesnuf- 53

Sterna | 2002 | | pagina 23