verdroogde vronen waar de stijging van de grond waterstand door het nemen van maatregelen nooit meer die waarden kan bereiken van de on gestoorde uitgangssituatie heeft dit als extra voordeel.dat met verlaging van het maaiveld inde valleien naar het grondwater toe werd gewerkt. Nieuwvestiging van soorten zou moeten gebeu ren vanuit de schamele restanten die plaatselijk in het vroon nog aan wezigzijn. of vanuit de aangren zende Verklikker waar nog fraaie Knopbiesvege- taties voorkomen en door verspreiding van el ders. Zoals ook bij projecten op andere plaatsen is het spannend wat er gaat gebeuren en hoe lang het duurt. In het najaar van 1995 en 1996 werd onder an dere in het centrale vroongebied van Staatsbos beheer 10 ha in de vorm van een achttal in het ver leden door uitstuiving ontstane valleien geplagd tot het schone zand. Nu zeven jaar later komen de ontwikkelingen goed op gang en zijn toch enigs zins verbluffend. inslag van Dwergbies.Dwergbloemen Dwergvlas (nooit zag ik van de twee laatstgenoemden een rij kere groeiplaats) eindigend op plaatsen die in de winter niet of kort inunderen met de talrijke vesti ging van soorten als Duinrus. (zeldzaam in het zuidwesten maar vanouds bekend van de binnen- duinen van Schouwen), Blauwe zegge. Kleverige ogentroost. Bleekgele droogbloem en Pamassia. Pamassia terug in het vroon, dat is een ontwik keling die nog maar kort geleden niet door de grootste optimist maar ook niet door de grootste kenner voor mogelijk zou zijn gehouden! Er lijkt voor de binnenduinen van Schouwen een nieuw tijdperk te zijn aangebroken met kansen voor her stel. Gelukkig zijn ze er nog. Fraaie resultaten Van laag naar wat hoger ontwikkelt zich een fraaie vegetatie van Waterpunge, Stijve moeras weegbree en Oeverkruid (misschien wel de rijk ste groeiplaats van Nederland), overgaand in Tekeningen HenkDoomekamp voorstadia van het Knopbiesverbond met Dwerg- boven: bloemen Moeraswespenorchis zegge, Fraai duizendguldenkruid en een massale onder: Oeverkruid 58

Sterna | 2002 | | pagina 28