Schouwen-Duiveland Nieuwe secretaris Op de jaarvergadering van de Natuur-en Vogel wacht in april werd afscheid genomen van Martin Bekkens, die jarenlang het secretariaat van de Vo gelwacht vervulde. Als nieuwe secretaris werd Henny Boom-de Keizer benoemd. We hoorden dat een van onze vroegere secreta rissen, namelijk Douwe Rijpkema, momenteel ernstig ziek is. Wij wensen hem en zijn vrouw veel sterkte toe. Redactie Activiteiten van Vogelringstation Nebularia nu ook via website te volgen Vogelringstation Nebularia is jaarlijks actief op hun Vinkenbaan in de Boswachterij Westen- schouwen. Jaarlijks kunt u een verslag van onze resultaten lezen in de Sterna. U kunt ook via onze website de activiteiten van ons ringstation volgen. Vanaf 13 juli zullen wij weer actief zijn op de vinkenbaan en vanaf half augustus kunt u een wekelijks overzicht verwachten van onze vangsten, terugmeldingen en waarnemingen op de vinkenbaan. U kunt onze site vinden via http://home.wxs.nl/-schil265/nebularia2000.htm Marcel Schildwacht Boomkikker Bij een plas onderaan Theunesseshil in de Meeuwenduinen vonden wij dit boomkikkertje. Op zich leuk want het is een prachtig beestje, maar wel een afstammeling van de kikkers die Bruno Mertens ooit meebracht uit Zuid-Frankrijk en bij Ti-dorp heeft uitgezet - een vorm van faunavervalsing. Geleidelijk breiden ze zich verder uit over de Kop van Schouwen. Bijzonder dat ze dit putje middenin het barre stuifzand hebben weten te bereiken. De herinnering aan Ti-dorp* wordt zo op onbedoelde wijze levend gehouden: Bruno Mertens, de man van de boomkikkers. Misschien nog generaties na ons. Kees de Kraker Ti-dorp was een alternatieve gemeenschap waarin via meditatie, aandacht en gezonde manier van leven aan een onthaas- te samenleving werd gewerkt. Het werd opgezet en geleid door Bruno Mertens. die daarvoor een oude perenboomgaard (van L.Leeuwe.Tentenbosch) aan de Hogezoom te Haamslede had aangekocht. Later emigreerde hij naar Nieuw-Zeeland. De Boomkikkertjes waren bedoeld als een soort biologische bestrijding van insectenplagen in de boomgaard. Of ze in dal opzicht een succes waren is zeer twijfelachtig. Wel wisten ze op succesvolle wijze de aangrenzende vroongronden te koloniseren. Enkele jaren geleden werden ze al bij Nieuw Haamstede gesignaleerd en nu zijn ze lol de Boswachterij op gerukt. Dit succes is opmerkelijk, vergeleken met het moeizame voortbestaan van de drie natuurlijke populaties die in Nederland voorkomen (West Zeeuws-Vlaanderen. Midden-Limburg en de Achterhoek), ondanks het aanleggen van allerlei kikkerputten daar. Behalve op Schouwen waar de Boomkikker ruim 20jaar geleden werd uitgezet, is de soort re cent opgedoken in Meijendel, het duingebied ten noorden van Den Haag. Dit soort uitzettingen zijn te betreuren, on dermeer omdat ze het landschap tot een soort dierentuin doen verworden. 59

Sterna | 2002 | | pagina 29