Salamanderroute, voorbeeld voor de rest van Goeree-Overflakkee Gertjan de Zoete Onder grote publieke belangstelling werden op woensdag 27 maart 2002 drie natuurrap- porten gepresenteerd aan vertegenwoordigers van lokale en provinciale overheden. In het kader van de Gebiedsgerichte Aanpak Kop van Goeree heeft de Vereniging de eerste exemplaren van 'Salamanderroute', 'Stekelbaarsroute' en 'Beheer van dijken en bermen' aangeboden aan o.a. de gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, Dhr. M. Houtman. Ecologische verbindingszones worden ze ook wel genoemd. In heel Nederland is men van het belang doordrongen dat de levende have in na tuurgebieden uiteindelijk 'ten dode is opgeschre ven' als ze geen verbinding heeft met andere na tuurgebieden. Planten, dieren en andere organismen moeten zich vrijelijk van het ene na tuurgebied naar hel andere kunnen verplaatsen. Het is van het grootste belang in ons overvolle landje dat dieren en planten daarbij zo min moge lijk gehinderd worden. In het verleden is diverse malen gebleken.dat bijvoorbeeld vlinders nooit een levensvatbare populatie kunnen opbouwen als er geen sprake is van uitwisseling met andere, vergelijkbare natuurgebieden. Een natuurgebied is pas echt van voldoende waarde als dit gebied goed bereikbaar is voor alle plant- en diersoorten, die daarin een geschikte bi otoop vinden. Er zijn dus in ons land veel acties aan de gang om natuurgebieden met elkaar in ver binding te brengen d.m.v. ecologische verbin dingszones. De drie gepresenteerde rapporten voorzien elk in een dergelijke zone. Als voorbeeld nemen we de, voor het grootste deel al gerealiseerde, stekel baarsroute. Deze route begint in Ouddorp bijDe Enden' en eindigt bij Gemaal De Kil aan de N57. Onderweg langs deze route, die vooral bestaat uit water, zijn kreken en sloten opnieuw vormgege ven. uitgediept en verbreedt, waarbij men ge tracht heeft zoveel mogelijk pias-dras situaties te creëren. Het mes snijdt aan twee kanten: ook de waterhuishouding is erbij gebaat.dat er in tijden van bijvoorbeeld grote watertoevoer meer ber ging ontstaat. Tegelijkertijd worden mogelijkhe den geschapen voor bijvoorbeeld Lepelaars om er te foerageren, eenden om er te ruien en steltlo pers om er te rusten. Waterkwaliteit en water kwantiteit zijn de sleutelvoorwaarden om de route voldoende potentie te laten krijgen. Veel instanties hebben meegewerkt om de route te realiseren: het Zuiveringschap, Water schap. Gemeente Goedereede, VNLGO en de club mensen van de Gebiedsgerichte aanpak. In dit snijvlak van meedenkende en meewerkende organisaties zijn de routes tot stand gekomen, waarbij er naar gestreefd werd zoveel mogelijk win-win situaties te creëren. In dit geval betreft het projecten op de kop van G-O. maar feitelijk wil de Vereniging Natuur en Landschapsbescherming dergelijke projecten ook op de rest van het eiland realiseren .Alleen op die manier ontstaat een netwerk van waardevolle natuurgebieden die vermogen genoeg hebben om (kwetsbare) planten en dieren een veilige toe komst te bieden. 60

Sterna | 2002 | | pagina 30