Gezocht landschapsfoto's Af en toevalt mij een oude foto in handen en inde Sterna geef ik dan in de rubriek 'Landschap 19toen' een uitgebreide toelichting op de vroegere toestand van een landschap op Schouwen-Duiveland. Zo kreeg ik bijvoorbeeld van Gerard Heerebout (Kloetinge) deze aardige prent van Noordwelle. Het dorp ligt als een eilandje in het wijdse polderland met de bebouwing dicht opeen rond de kerk. De foto moet in de jaren '30 van de vorige eeuw zijn gemaakt. Van bepaalde plaatsen in het Schouwse landschap zou ik graag nog eens een foto zien. In familiealbums en plakboeken zit wellicht een plaatje dat de vroegere toestand laat zien van de volgende plekken. 1. Aan lange lijnen (1909) of aan het prikkeldraad (1929) in Burghsluis laat men zeehondenvellen drogen. 2. Begin 20ste eeuw stond op de duinen bij het Vuurtorenpad een scherm', dal dienst deed voor de oriëntatie op zee. 3. De agrarische situatie in het verleden rondom de boerderijen Prinsenhoeve (Viergever), Schouwse Boer (Blom).Torenhoeve (Bakker) en Duinhoeve (Blom). 4. De stoomtram halverwege tussen Renesse en Haamstede door de binnenduinen rijdend. 5. Het Borrelpitje bij Renesse in de winter wanneer een ijspegel zichtbaar was. 6. Een kudde koeien in de Zeepeduinen of in het Groene Duin achter Burgh.zo mogelijk met een koei- enwachter. 7. Een net gekapte elzenmeet bij Renesse of Haamstede waar de eerste jaren rogge werd verbouwd. 8. Bodemsporen op het strand bij de trap van Westenschouwen, waar in 1947 ook al Het Oude Wes- tenschouwen' te zien was.Het in de jaren '30 met helm en rietschermen vastleggen van de Verklik- kerduinen. 9. Het aanplanten van dennen in de Domaniale duinen bij Westenschouwen tussen 1920 en 1940 met duinarbeiders. 10. Molentjes (later gemaaltjes) die winterwater afvoeren in de duinwateringen bij de Wilhelminahoe- ve en de Duinhoeve. 11Vangnetten voor de konijnenjacht in de Schouwse duinen. Graag kom ik contact met mensen die een of meer foto's willen uitlenen voor een mogelijke publicatie. Frans Beekman, Burgemeester Patijnlaan 408,2585 BV Den Haag,070-3548006 37

Sterna | 2002 | | pagina 7