'Noü ael kaemperen? Je benne de eerste!' Heel vaak voerden NJN-excursies naar De Beer. Wanneer de deelnemers dan vanaf Hoek van Holland met het pontje de Nieuwe waterweg overstaken naar het natuurreservaat, waren ze getuige van taferelen als deze. Foto:Frans Kooij- mans. Gerard Ouweneel Bij ouder worden, neemt de interesse in historie toe. Sterker, het lijkt of dat de belang stelling steeds meer zich concentreert op het verleden. Een onbewuste drang zich af te wenden van het bepaald niet altijd aangename heden? Kan best. Maar laten wij het over laten aan de heer Freud en consorten welke duistere gemoedsbewegingen deze gang van zaken regisseren. Een feit is dat toen Krijn Tanis een stapel jaargangen van 'De Protter' ter inzage gaf, subiet een paar avonden alles terzijde ging. De jaargangen liepen, met onderbrekingen, van 1934 tot en met 1946, een tijdvak waarin ik aanvankelijk niet bestond, maar vanaf 1937 kleuterend hoofd poogde te bieden aan het bestaan. Denk eens in, personen die schrijver later zou ontmoeten, schreven bijna 70 jaar geleden over terreinen die thans nog op het excursieprogramnma staan - althans, voorzover de gebie den nog bestaan. Met die Protters werden het een paar kostelijke avonden, zij het niet altijd! Jeugdbond voor Natuurstudie De Protter', de Groningse naam voor Spreeuw, beleefde in 1934 de eerste jaargang als districtsuit- gave van de 'Rotterdamse en Schiedamse Afde lingen van den Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie', de NJN. Eind 1934 kwam Dordrecht erbij. In januari 1935 beliep de oplage 165 exem plaren. Het gestencilde tijdschrift - zelf duidden N JN-ers hun Protter aan met districtskrant - werd 38

Sterna | 2002 | | pagina 8