Massale vlinderverplaatsing 12-13 september 2002 Ted C.J. SIuijter ledereen die op 12 of 13 september buiten is geweest moet er iets van hebben gemerkt. Waar je ook kwam, overal vlogen vlinders langs, overwegend in zuidelijke richting. Atalanta's in de meerderheid, maar ook veel witjes en enkele exemplaren van Dagpauwoog, Distelvlinder en Kleine Vos. Van vlinderkenners wist ik dat ieder voorjaar flinke aantallen trekvlinders vanuit het Middellandse Zeegebied en zelfs vanuit Noord Afrika naar Noord-Europa komen. Echter, van de terugtrek schijnt nog niet zoveel bekend te zijn. Verrast door dit fenomeen besloot ik op 13 september net na het middaguur een telling uit te voeren om enig inzicht te krijgen in de omvang. Al na een uur tellen wist ik dat het om grote aantallen ging. Hier het verslag van een uurtje verbazing.... Weer Aangestuurd door een stevig hogedrukgebied stond er op 12 en 13 september een Noordenwind van ca. 3-4 Beaufort. De lucht was droog.de hemel blauw en de nazomerzon warmde de lucht op tot 21 graden. Als vogelaar weetje dat dit voor vogels ideale omstandigheden zijn om in zuidelijke rich ting te trekken. Getuige de stroom vlinders blijk baar ook voor hen! Methode en ligging telpost Om een beeld te krijgen van de aantallen en soorten koos ik een overzichtelijk stuk fietspad uit, zoveel mogelijk dwars op de trekrichting van de vlinders. Dit fietspad, langs de Kraayenstein- weg zuidelijk van Haamstede, ligt ongeveer NO-ZW (zie kaartfragment). Met de verrekijker (10x40) kon ik vanaf een verhoging in de weg ter hoogte van de Meeldijk het rechte fietspad in de lengte overzien. Met de zon in de rug en met be hulp van de hectometerpaaltjes langs de weg be sloot ik exact 500 meter weg een uur lang te tellen. Het uur deelde ik op in 3 stukken van 20 minuten en tussen de 20 minuten nam ik even rust om mijn ogen te ontspannen. Determinatie en resultaten De resultaten waren verbluffend. In mijn kij kerbeeld was het een constante stroom van in Zui delijke richting trekkende vlinders. Slechts een enkele keer (in totaal slechtsl2 exemplaren) ging een vlinder een andere richting op, dit waren met name witjes. Het determineren leverde bij de Atalanta de minste problemen op. De witte onderdelen op de bovenvleugel maken deze soort op honderden meters herkenbaar. Ook Dagpauwoog (is don- ker.geen wit in vleugel),Distelvlinder (licht oran je) en Kleine Vos (is kleiner) waren redelijk her kenbaar. Het meest nog verwarden mij de witjes. Gemakshalve heb ik daartoe alle witjes 'op een hoop' gegooid. Ook Gehakkelde Aurelia bleek een struikelblok. De exemplaren van deze soort welke ik kon herkennen, kwamen dichtbij (bin nen 100 m.) langs. tellocatie teltraject (dikkelijn) 43

Sterna | 2002 | | pagina 13