De Burghse Huiskrekel Huiskrekel. Tekening Harry Wijnhoven. Uit: De sprinkhanen en krekels van Nederland. Kees de Kraker Soms ontdekken mensen opvallende beesten in hun huis en wordt de Vogelwacht daar over ingelicht. Martin Bekkens, tot voor kort onze secretaris (zie Verenigingsnieuws Schouwen-Duiveland), belde mij met de mededeling dat er bij meneer H. in Boeijesbosch op Burgh twee wel zeer bijzondere dieren in huis terecht waren gekomen. Het zou gaan om een zeer grote libel en een soort krekel. Aangezien dat vlakbij mij in de buurt was en ik al eens eerder bij het echtpaar H. voor een Kleine watersalamander was geweest, sprak ik met Mar tin af dat ik er even een kijkje zou nemen. Die libel zal wel een Keizerlibel zijn, vermoedde ik en de krekel wellicht een Grote sabelsprinkhaan. De libel zat gevangen in een jampotje. Het bleek een vrouwtje Blauwe glazenmaker. Fors, maar minder groot dan een Keizerlibel. Blauwe glazenmakers waren op dat moment erg talrijk en vlogen in vrijwel elke tuin op Burgh. Vorig jaar lagen er in de Albert Heijnwinkel tientallen dode exemplaren, omdat ze door de openstaande deur wel de winkel in konden, maar vervolgens de uit gang niet wisten te vinden. Met de komst van een nieuwe draaideur was dat dit jaar niet meer het geval. In de tuin jagen ze met snelle wendingen op allerlei kleine vliegjes en mugjes. Daarbij trekken ze zich van mensen niet zoveel aan en kunnen dan ook vlak voor je neus een insect wegsnappen. Mel- chers vermeldt dat de naam glazenmaker ont staan zou zijn. door de gelijkenis met de vroegere glaszetter die het glas in een latwerk op zijn rug vervoerde. Blauwe glazenmaker. Goede herkenningspunten van deze soort zijn: formaat, de ovale vlekken aan de voor kant van het borststuk en de niet van elkaar gescheiden vlekken op de laatste segmenten van het achterlijf. Het mannetje heeft een overwegend blauwe tekening, het vrouwtje een geel-groene. Foto: Kees de Kraker. 52

Sterna | 2002 | | pagina 22