Natuurherstel op de Vroongronden 56 John Beijersbergen In het kader van de lopende landinrichting Schouwen- west worden naast maatregelen die leiden tot herstel van de waterhuishouding een aantal ruimtelijke maatregelen voor bereid, die moeten leiden tot ontsnippenng van het binnenduin. Zo is al een grote cam ping bij het Watergat verwijderd en staat nog een aantal kleinere campings in het over gangsgebied tussen duin en polder op het programma. Hoogtepunt zal zijn het verwij deren van de uit 1938 daterende Vroonweg tussen Haamstede en Renesse, waardoor het herstel van het overigens nog gave plateauduin van Renesse in beeld komt en de Vroongronden weer als één geheel kunnen worden ervaren. De doorsnijding van de daar aanwezige vallei en wordt daarmee opgeheven.Schaarse broedvo- gels als Wulp en Watersnip, die meer ruimte nodig hebben, zouden er dan ook tot broeden kunnen komen. Straks krijgt men uitzicht op het het ge bied vanaf een aantrekkelijk fietspad, aangelegd volgens de hoogtelijnen van ongeveer 5 meter +NAP, waardoor het pad ook in de winter bruik baar zal zijn. Aan begin en eind komen veeroos ters, zodat men gast is in het natuurgebied en wel tussen zonsopgang en zonsondergang. Doel van de uitvoering van deze maatregelen is onder an dere het beheer meer integraal in grote begra- zingseenheden te doen uitvoeren. Rasters kun nen verdwijnen en overheid en particulieren (er is vanouds veel particulier grondbezit in de binnen- duinen van Schouwen) dienen gezamenlijk het beheer op zich te nemen. Voor de planvorming hiertoe, alsmede de te nemen herstelmaatrege len, heeft de provincie het initiatief genomen. De Geplagde vallei in het vroongebied, met op de achtergrond de nu nog bestaande Vroonweg die hel oude binnenduin in stukken snijdt. Foto: John Beijersbergen. ütefc;'-. v sê»

Sterna | 2002 | | pagina 26