Kleine parelmoervlinder. Viooltjes, in de Schouwse duinen vooral Duinviooltje, vormen de waardplanten voor de rupsen van dit fraaie vlindertje.Avo: Kees de Kraker. bij de Kwade Hoek 65 telden op bloeiende Zeera ket. De Kleine parelmoervlinder is netzo'n soort. Je ziet ze bijna alleen in de duinen, meestal slechts een enkele of hooguit een paar tegelijk. Kolibrievlinders werden dit j aar van veel plaat sen gemeld. Prachtig zoals die met snorrende vleugels stil voor een bloem kunnen hangen en met de lange roltong de ene na de andere buis met honing leegslurpen. Andere pijlstaarten, maar dan nachtactieve dieren, waren het Klein avond rood en de Pauwoogpijlstaart die op de Hompel voet in een insectenval gevangen werden. Over de invasie van de Oranje luzernevlinder werden in de vorige Sterna al een paar opmerkin gen gemaakt. René van Loo kwam met een aantal leuke waarnemingen van de Slikken van Flakkee- Zuid, namelijk: 4 augustus 5 ex., 13 augustus 54 ex.!! en op 27 september nog 3 ex. Het zou goed kunnen dat deze laatste exemplaren nakomelin gen zijn van de vlinders in augustus. Chris van de Brugh en René van Loo nog hartelijk bedankt voor het doorgeven van hun waarnemin gen. De verspreidingvan het Oranje zandoogje op Schouwen- Duiveland in 2002. Bovenstaand kaartje ontving ik van Anton Baaijens van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland. In werkelijkheid komt deze vlinder in vrijwel ieder kilometerhok op Schouwen-Duiveland voor. Zo'n kaartje geeft dus een aardig overzicht in welk gebied de werkgroep het afgelopen jaar actief was. De vlinderwerkgroep werkt momenteel hard aan een Zeeuwse dagvlinderatlas. 2002 was het laatste jaar waar in er verspreidinggegevens zijn verzameld. Onvermijde lijk zullen er bij veel soorten nogal wat witte kilometer- hokken zijn, waar de desbetreffende soort wel voor komt. Het niet doorgeven van waarnemingen is iets waar ik me zelf ook vaak schuldig maak - mij zul je dus niet horen mopperen. Toch benieuwd naar die atlas! 73

Sterna | 2002 | | pagina 11