voedsel voor de larven verzameld, de volwassen graafwespen leven veelal van stuifmeel, nectar of de afscheiding van bladluizen. De Harkwesp Een van de themadagen van ons insectenwerk- groepje was gewijd aan de Harkwesp, een voor graafwespenkenners bijzonder insect. De Harkwesp behoort tot de grootste Neder landse graafwespen (13-25 mm) en is een van de weinige soorten die aan broedzorg doen d.w.z. de uitgekomen larve regelmatig van een nieuw prooidier voorzien. Bovendien is het een bedreig de soort, die ook in de ons omringende landen sterk achteruit is gegaan. Ondermeer door de snelle successie, het dichtgroeien van open zand vlakten. Tijdens de inventarisatie van het Zeepe was werkgroeplid Anton Baaijens af en toe een Hark wesp tegengekomen. Anderen hadden bij de Bos- wachterij wel eens een Harkwesp gezien. Ter voorbereiding van de "Bembixdag" bracht ik en kele oriënterende bezoeken aan de Boswachterij en Meeuwenduinen. In de Boswachterij was zo hier en daar een Harkwesp te zien, die stuifmeel at op Jakobskruis- 82 kruid en ook wel op bosbramen (Koebraam). Juist achter de Boswachterij, op en langs het pad door de Meeuwenduinen, bleek een aanzienlijke kolo nie Harkwespen gevestigd. Het zoemde er be hoorlijk en op veel plaatsen zag je zandhoopjes liggen, die aangaven dat ter plaatse een holletje was gegraven. Het pad door de Meeuwenduinen was sinds enkele dagen voor het publiek toegan kelijk (vanaf 15 juli), maar nog nauwelijks betre den. De meeste nesten bevonden zich op en nabij de wandelroute. Dit heeft te maken met de voor keur van de Harkwesp om in vrijwel open zand haar nestgang te graven. Het zand moet niet meer stuiven, maar wat vastere pakking hebben of door algen, mos of een ijle pioniervegetatie zijn vastge legd zodat het holletje niet meteen instort. Het is mooi om te zien hoe dat met die wespen in zijn werk gaat. Gaan we eens even zitten in de buurt van een serie zandhoopjes. De gang wordt bij het vertrek van de wesp dichtgeharkt, waardoor de in gang niet te zien is. Even later landt er een wesp. Altijd een "zij", want de mannen houden zich zoals gewoonlijk uitsluitend bezig met eten, drin ken, vrouwen versieren en meer van die inspan nende bezigheden waarvoor ze bij voorkeur een bloemrijke omgeving opzoeken. Ondertussen De Meeuwenduinen vormen een indrukwekkend gebied met grootschalige verstuivingen. De meeuwen dragen daar met hun activiteiten deels toe bijIn het verleden werden dikwijls takken uitgelegd om verstuivingen tegen te gaan. Ver stuiving is echter een onmisbaar proces dat zorgt voor natuurlijke verjonging van het duin. Foto:Kees de Kraker.

Sterna | 2002 | | pagina 20