per seizoen groot. Het grootbrengen van slechts één broedsel per seizoen wordt ook op Schou- wen-Duiveland helaas steeds vaker vastgesteld. Vermoed wordt dat ook de legselgrootte vaak onder het gemiddelde van 4 blijft. Aangezien Huiszwaluwen een sterke plaatstrouw hebben aan de directe omgeving van het geboortenest zullen er het volgend j aar minder vogels in de ko lonies terugkomen, temeer daar van jonge vogels bekend is dat het overlevingspercentage het eer ste levensjaar klein is. Van eerstejaars Huiszwalu wen is dit percentage niet precies bekend maar het zal zeker minder zijn dan 50%. Vanwege de ontoegankelijkheid van natuurlijke Huiszwaluw nesten is er op Schouwen-Duiveland nooit geke ken naar legselgroottes. Voorzichtig onderzoek aan in kunstnesten broedende zwaluwen zou hier meer duidelijkheid over kunnen verschaffen. Bijna overal afname Kijken we naar het verloop van de eilandelijke Huiszwaluwpopulatie per woonkern zie tabel 2) dan is de conclusie dat er in 2002 op twee plaatsen na overal minder vogels broedden. De toename met 3 nesten 14.3% in Schuddebeurs is te dan- kenaanhetweer Huiszwaluwgeschikt maken van een overstek aan een woning. De grootste afname werd vastgesteld in Serooskerke waar de popula tie meer dan halveerde! Zou het met deze kern dezelfde kant opgaan als met Noordwelle, waar sinds 1995 geen Huiszwaluwen meer broeden? Ook in Brouwershaven/Den Osse, Zonnemaire, Kerkwerve en Ouwerkerk moet voor het ergste gevreesd worden. In het eilandelijke 'Huiszwa- luwbolwerk' Bruinisse ging de populatie met meer dan een derde achteruit Kunstnesten-actie De eilandelijke Huiszwaluwpopulatie is in 2002 met bijna een kwart afgenomen. Helaas zijn er voor deze grote afname geen duidelijk aanwij sha re redenen. Of het op grotere schaal dan voor heen ophangen van kunstnesten de sterke terug gang zal kunnen beteugelen kan alleen proefondervindelijk worden vastgesteld. Door een gift van Mr. J.G. Hoogenraad uit Nieuw- Haamstede kan de vogelwerkgroep deze winter een groot aantal kunstnesten gaan fabriceren en deze GRATIS aan belangstellenden ter beschik king stellen. De nesten moeten dan wel zelf wor den opgehangen! Vooral bewoners van huizen waaraan nog Huiszwaluwen broeden of in het verleden gebroed hebben wordt verzocht te re ageren. Belangstellenden kunnen contact opne men met de onderstaande personen: Ted Sluijter, Repel7Burgh-Haamstede0111- 653014 Gijs van den Ende, Oesterstraat 77, Zierikzee 0110-414831 Literatuur Van den Ende, G.F. C. 20012001 was een slecht j aar voor Huiszwaluwen op Schouwen-Duiveland Sterna 46 nr. 4 Dankwoord Veel dank is verschuldigd aan de volgende waarnemers: J. Brusselaars, G. v.d. Ende, I. D. van den Ende, X v. Felius, H. Ravesteijn, T. Sluyter, L. Tromper, P. Verkerk, en M. de Vlieger. Zonder hun telwerk had bovenstaand artikel niet tot stand kunnen komen. 92

Sterna | 2002 | | pagina 30