Dagvlinders in 2002 Kees de Kraker Zoals gewoonlijk een kort overzicht van de meest in het oog springende ontwikkelingen van het afgelopen vlinderjaar. Allereerst het Landkaartje. Dit vlindertje deed het dit jaar opmerkelijk goed. Een echt talrijke soort zal het wellicht nooit worden, maar exem plaren van de voorjaarsgeneratie,die heel anders getekend is als de zomervlinders, werden op veel plaatsen gezien. Tenminste op de geschikte loca ties en dat zijn jonge bossen met hier en daar een open plek. Op de Hompelvoet konden tijdens een wandeling 10-15 exemplaren waargenomen wor den. Ook langs het bosgedeelte van de Slikken van Flakkee werden nogal wat exemplaren gesig naleerd. Een zomergeneratie bleef op de Hom pelvoet opvallend achterwege. Kennelijk is er met de voortplanting wat misgegaan. In de Boswach- terij Westerschouwen zag ik wel een zomerexem- plaar, voor mij de enige trouwens. Dagpauwoog en Kleine vos, de vroeger o zo al gemene tuinvlinders, bleven even schaars als de afgelopen j aren. In tuinen waren ze slechts mond jesmaat te zien en dan vooral in de nazomer. De voorjaarspopulatie van de Dagpauwoog van vlin ders die overwinterd hebben, was op de Hompel voet meer dan de helft kleiner dan gewoonlijk. Eind juli verscheen de zomergeneratie. Opval lend veel vlinders probeerden ondanks het prach tige weer van dat moment, in de vogelwachters- woning meteen al een overwinteringsplekje te zoeken. Spelen ze misschien meer op veilig dan vroeger, omdat die tweede generatie het door on gunstige weersomstandigheden de laatste jaren dikwijls niet tot vlinder brengt? In de bak van de kruiwagen die tegen het huisje stond, bleken later 7 Dagpauwogen, 5 Kleine vossen en een Roesje (soort uiltje) in diapauze (winterrust) te zitten. Overigens zijn Kleine vossen in het buitengebied vaak talrijker dan in tuinen. Zo zaten er in een ak kerrand langs de Delingsdijk in september meer dan 10 exemplaren op Akkerdistel. Opmerkelijk dat de Atalanta het duidelijk beter doet dan het voorgaande tweetal, waarvan de rupsen eveneens op brandnetels leven. Nu is het voortplantingssucces bij de Atalanta moeilij ker te meten, omdat er in de loop van de zomer nog steeds exemplaren uit het zuiden arriveren. Op rottende en overrijpe pruimen was het weer een gefladder van jewelste. In september dus die massale verplaatsing in zuidelijke richting, zoals in de vorige Sterna door Ted Sluijter werd be schreven. Bij Ouwerkerk is duidelijk een populatie van het Oranjetipje ontstaan. De voedselplant van de rupsen, hier Look zonder look, is een bosrand soort die met het ouder worden van de aanplant rondom de kreken daar veel te vinden zal zijn. Boswachter René van Loo kon de vlinders mooi in zijn tuin fotograferen. Enkele soorten die het duidelijk voor de wind gaat zijn het Bont Zandoogje en de Gehakkelde aurelia, beide soorten van struwelen en open bos- gedeelten. Die toename is er niet alleen in onze omgeving, maar in heel Nederland en bijvoor beeld ook in Engeland, waar ze volgens onder zoek tot de weinige soorten behoorden waarvan de noordgrens was opgeschoven als gevolg van het warmere klimaat. Volgens Anton Baaijens van de Vlinderwerkgroep kun je aan het kaart beeld van de verspreiding van het Bont Zandoog je mooi het verschil in landschap tussen Walche ren en Schouwen zien. In het open Schouwse polderland ontbreekt de soort over grote delen, terwijl het Bont zandoogje op Walcheren in vrij wel ieder kilometerhok is aan te treffen. Een soort met een beperkte verspreiding is de Heivlinder. Je ziet ze vrijwel niet buiten hun voortplantingsbiotoop de droge heischrale gras landen, die in onze omgeving tot de duinen be perkt zijn. Zelf had ik het idee dat het niet zo goed met deze soort ging. In mijn tuin op Burgh krijg ik ze de laatste j aren maar zelden te zien. Het viel mij dan ook hard mee om te merken dat deze vlinders in de Meeuwenduinen toch nog vrij talrijk voor komen. Kort achter de zeereep waren er daar eind augustus zelfs vele tientallen aanwezig. Datzelfde geldt voor Goeree, waar Krijn en George Tanis er 72

Sterna | 2002 | | pagina 10