Publicaties over duïnbeheer en begrazing Kanttekeningen vanaf de zijlijn Gerard L. Ouweneel Recent verschenen er enkele publicaties waarin voor de Delta een hoofdrol was wegge legd. Omdat het gaat om artikelen in tijdschriften met wat mindere spreiding, stellen lezers van 'Sterna' wellicht op prijs te weten dat de studies bestaan. Voorjaar 2001 kwam het 'vakblad Natuurbeheer' met een tweede themanummer 'begrazing'. Het eerste begrazingsnummer van dit speciaal voor beheerders van natuur, bos en landschap ver schijnende vakblad dateerde van najaar 1996. Voorts trad het altijd lezenswaardige tijd schrift 'De Levende Natuur' voorjaar 2002 met een themanummer 'Duinstruwelen' voor het voetlicht en bood vervolgens het julinummer onder de veelzeggende subtitel 'lessen voor natuurbeschermers' een artikel over het project Mainportontwikkeling Rotterdam, ofwel de tweede Maasvlakte. En tot slot was er de belangrijke studie 'Hungry Herds' van J. Theo Vulink, een uitgave in de reeks 'van zee tot land'. De ontwikkeling van duinstruwelen en begra zing zijn processen waarmee het zozeer verande rende Zuidwest-Nederland veel heeft te maken. Het wekt dan ook geen verbazing dat bij beide thema's de Delta ruim aan bod komt. Vulink be trok bij zijn onderzoek de gang van zaken op de Slikken van Flakkee,met zijn 700 hectare een van de grotere integraal begraasde terreinen van Ne derland. Waren de veranderingen in de Delta de afgelopen halve eeuw al enorm, het ziet er geens zins naar uit dat de komende vijftigjaarbedaarder zullen gaan verlopen. Want wat tekent zich niet al lemaal af? Die tweede Maasvlakte zal er wel komen. Eerder in 2002 stemde het parlement in met de 'Planologische Kernbeslissing over het Project Mainportontwikkeling Rotterdam', een beslissing waarmee grote belangen voor natuur en leefomgeving zijn gemoeid. Voorts is aanne melijk dat de oppervlakte grond voor agrarisch gebruik voortdurend verder zal slinken ten gun ste van woningbouw, werkgelegenheid en recre atie. Bij dit obligate rij tj e is ook het begrip 'nieuwe natuur' te voegen, voortkomend uit natuurcom pensatie, uit te reserveren gebieden voor water- opvang, of gewoonweg omdat agrarisch Neder land het voor gezien houdt. Kortom, de komende halve eeuw staat opnieuw een ingrijpende meta morfose te wachten voor het landschap op Voorne en Putten, de Hoeksche Waard, Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland. De beheerders van natuurterreinen zullen aan deze veranderin gen het hoofd moeten bieden en voor de uitdaging staan prioriteiten te stellen, begeleidende proces sen in goede banen te leiden en te houden.

Sterna | 2002 | | pagina 14