Grote bloedbij, een soort koekoeksbij, zat er in aantal. Opvallend waren ook de talrijke libellen. Sowieso is het aantal libellen de laatste jaren in de Schouwse duinen sterk toegenomen. Een positief gevolg van de verhoogde grondwaterstand. Naast een Boomkikkertje, zaten er ook Gewo ne pad en Rugstreeppad. De laatste is het meest karakteristiek voor dergelijke jong, schaars be groeid terrein met veel dynamiek. Beheer Boswachter Dirk Fluijt deelde mee dat het pad door de Meeuwenduinen in de toekomst het hele jaar open blijft.Tot nu toe was het van 15 maart tot 15 juli niet toegankelijk. Op zich is het fijn dat er dan meer mensen kunnen genieten van dit prach tige gebied. Anderzijds is het de vraag wat de ge volgen daarvan zullen zijn voor de toekomst van een bedreigde soort als de Harkwesp. Betreding buiten het voortplantingsseizoen (juni - augus tus) is vermoedelijk gunstig om het vereiste bio toop in stand te houden, terwijl betreding van de nesten funest is. Een bekend entomoloog als Br. Lefeber schreef daarover: "De Harkwesp is zeer gevoelig voor verstoring;ik beschouw haar als een uitgesproken cultuurvlieder.Het is in dit ver band opvallend dat er in het met pony's begraasde Zeepe, dus veel betreding, geen grote kolonies aanwezig zijn. Jonge Rugstreeppadjes bij de plas onderaan Theunesses- hil in de Meeuwenduinen. Foto:Kees de Kraker. Mogelijk zijn er meerdere grote kolonies in de Meeuwenduinen, door meer onderzoek zouden alle grote nestlocaties eensin kaart gebracht moe ten worden. Aan de hand daarvan kunnen we meer te weten komen over de eisen die de Hark wesp aan haar voortplantingsbiotoop stelt. Wan- Lucien Calle noteerde een heel rijtje libellen en sprinkhanen. De libellen werden bijna alle maal bij het plasje in de Meeuwenduinen waargenomen. 13-08-2002. Libellen Sprinkhanen soort aantal soort Paardenbijter Gewoon doorntje Keizerlibel 2m 2v Zanddoorntje Azuurwaterjuffer duinrand Bruine sprinkhaan Vuurlibel lm Kustsprinkhaan Watersnuffel >100 Snortikker Kleine roodoogjuffer >20 Knopsprietje Lantaarntje >5 Blauwvleugelsprinkhaan Zwervende pantserjuffer >10 Gewoon spitskopje Gewone pantserfjuffer 1 Grote groene sabelsprinkhaan Houtpantserjuffer >5 Boomsprinkhaan Oeverlibel >5 Bruinrode heidelibel >10 Bloedrode heidelibel >5 84

Sterna | 2002 | | pagina 22