Deltanatuur optimistisch over natuurontwikkeling op Goeree Overflakkee Projectbureau Deltanatuur In het noorden klemt de randstad zich tegen de Zuid Hollandse Eilanden aan. Ook de Brabantse stedenrij rukt verder op. En juist in deze streek willen we de natuur terug? Drieduizend hectare natte natuur in de Maas- en Rijndelta! Dat is de opdracht voor de projectorganisatie Deltanatuur. Waar halen ze het vandaan? In het gebied dat ligt tussen de Haringvlietslui- zen en de Biesbosch. Juist ook aan de noordrand van Goeree-Overflakkee zien we veel kansen", antwoordt CarelHarmsen optimistisch. Harmsen is projectleider Deltanatuur, een samenwerkings verband van overheden en maatschappelijke or ganisaties. Deltanatuur werkt aan wat zo mooi 'estuarien herstel' heet. "Het terugbrengen van zout-zoetovergangen in de deltawateren", legt Harmsen uit. "Maar daar komt vanzelfsprekend heel veel ander moois bij kijken. Terugkeer van het getij met bijbehorend ecologisch èn land schappelijk herstel. Buitendijkse natuur Het project heeft een looptijd van 10 jaar met als doel rond 2010 zo'n 3000 ha robuuste en aan eengesloten natte getijdennatuur te realiseren. "Daar is dus 150 miljoen euro voor beschikbaar. Er wordt niet zomaar gebied aangekocht en om gevormd tot natuur. Stelregel is dat zeventig pro cent van het natte natuurareaal onder invloed ligt van het getij. "Alleen dan komt de daarbij beho rende specifieke flora en fauna terug.De overige dertig procent is binnendijks natuurgebied en moet de getijdennatuur ondersteunen. "Denk maar aan kreken, mogelijk dat we die veel later ook weer op buitenwater kunnen aansluiten. Goeree-Overflakkee Goeree-Overflakkee is een belangrijke schakel inde ketting van Deltanatuurprojecten.Ik noem bij voorbeeld Zuiderdiep. Westplaat of Polder den Bommel. "Als de Haringvlietsluizen op een kier gaan, zal het huidige innamepunt bij Stellendam verzilten. Daarom zal het waterschap het inname punt voor landbouwwater verleggen tot voorbij Middelharnis. Doordat we natuurontwikkeling koppelen aan de zoetwatervoorziening zorgen we voor een aantrekkelijk landschap voor mens en dier. Bij alle projecten van Deltanatuur proberen we zoveel mogelijk belangen te verenigingen. Er is niet alleen oog voor natuur, maar ook voor re creatie en veiligheid. En misschien biedt Deltana tuur wel kansen voor de visserij Deltanatuur in uitvoering Deltanatuur loopt nu bijna twee jaar. "We heb ben nu 260 hectare aangekocht en de komende maanden komt daar nog eens zo'n 300 hectare bij Carel Harmsen is daarmee best tevreden, ook al is het nog maar een fractie van de 3.000 die het in 2010 moet zijn. "Komende jaren streven wij naar ongeveer driehonderd hectare per jaar. We zoe ken met name naar kansen op de Noordrand van Goeree-Overflakkee, de monding van het Spui en de Zuidrand van de Hoekse Waard.Steun vanlo- kale natuur- en landschaporganisaties is van groot belang. "Natuurlijk is steun van de VNLGO voor ons erg belangrijk. Maar we kunnen ook niet zon der de steun van de landbouw en lokale overhe den," onderstreept Harmsen. Hoe werkt Deltanatuur? De projectorganisatie van Deltanatuur is ge vestigd in Dordrecht. Hier wordt gewerkt aan de verwerving en inrichting van land, samen met ex terne partijen. Dat kunnen gemeenten zijn, maar ook waterschappen en natuurorganisaties. Of particulieren, zoals agrariërs die hun land willen verkopen (of natuurbeheerder willen worden). De projectorganisatie zoekt actief naar ideeën en initiatieven in de regio die aansluiten bij de doel stellingen van Deltanatuur, Zo ontstaan er kan sen om lopende projecten mee te financieren, uit te breiden en extra impulsen te geven. Maar voor- 88

Sterna | 2002 | | pagina 26