De waarneming van een Glanskop in de bosrand op 4 augustus is mogelijk niet zonder betekenis, aangezien het hier een standvogel betreft. Met het ouder worden van bos in Nederland (de soort prefereert rijk gestructureerd loofbos) breidt de Glanskopmees zich evenals bijvoorbeeld Bosuil en Boomklever, geleidelijk verder uit. In de Avifauna van Schou- wen-Duiveland wordt de soort nog niet eens genoemdFoto: Henk Harmsen. Terugmeldingen - Eerst een Rietzanger, door ons op 2 augustus 2002 ge vangen met een vreemde Nederlandse ring om. Deze Rietzanger bleek op 7 augustus 2001 als le kal.jr vogel te zijn geringd te Castricum en was dus al een keer in Afrika wezen kijken. -Dan nog een Rietzanger, door ons op 19 augustus 2002 als V kal.jr. geringd. De vogel werd op 23 augus tus 2002 teruggevangen door collega-ringers in het Verdronken land van Saeftinge. Deze Rietzanger is dus nogal zuidoost gegaan. -Vervolgens een Kleine Karekiet, geringd op 9 sep tember 2002 als ll kal.jr. vogel in de Wieringermeer. De vogel werd op 16 september 2002 door ons terug gevangen. - Een Zwartkop, door ons geringd als man T' kal.jr. op 5 september 2002,11 dagen later op 16 september 2002 teruggevangen door onze "buur" ringers op Walche ren, Oranjezon. - Een Tjiftjaf, door ons geringd als lc kal.jr. op 23 augus tus 2002, op 3 september 2002 teruggevangen, even eens door onze "buren" op Walcheren, Oranjezon. - Dan een Merel, nu geringd als vrouw lc kal.jr. door onze "buren" op Walcheren op 2 november 2001. Een jaar later, op 10 oktober 2002 vingen wij deze vrouw Merel. Was dit een tamelijk lokale vogel of was dit een trekker "van verre", die voor de 2e maal langs de Zeeuwse kust doortrok? Nu breken we eens met onze gewoonte, om de vele, vele eigen terugvangsten, d.w.z. terugvangsten op de ring- plaats van door ons zelf geringde vogels, meestal na enke le dagen of enkele weken, niet te vermelden. Er zijn er een drietal, die nu toch eens het melden waard zijn. - Eerst een Roodborst die door ons geringd werd als ll kal.jr. op 10 augustus 2001, dus ver voor de eigenlijke trektijd van deze soort. Deze roodborst liet zich in de herfst van 2001 nog eens drie maal vangen. Ook in de herfst van 2002 werd deze vogel drie maal terugvan- gen, van begin september tot half november. Duide lijk een Roodborst die op de baan woont en er over wintert. - Dan een Heggenmus, die wij ringden als 1" kal.jr. op 26 15

Sterna | 2003 | | pagina 17