Op stap Helden Voor iemand die naar vogels en vogelaars kijkt, bestaat geen betere plaats dan de telpost Breskens. Op hoogtijdagen zijn beiden nadrukkelijk aanwezig. In aantal overtreffen de vogels de vogelaars ruimschoots en beiden presenteren zich op hun best: de vogels op hun (voorjaars)trek en vogelaars genietend en tellend, daarbij hun emoties de vrije loop latend. Boerenzwaluw, portret van een held. Foto: Henk Harmsen. Door soms verslag te doen over hetgeen op de telpost aan vogelaarsreacties valt te horen en te zien, ontveinst schrijver zich niet dat rond kan gaan 'pas op. die vent die verhaaltjes over ons schrijft, staat hier ook. Voor je het weet, lees je later wat je hier hebt gezegd!' Eerder en elders viel al eens zulk gemompel te beluisteren. Veront schuldigingen. Twee categorieën vogelaars vallen op de telpost te onderscheiden. In de eerste plaats de kaderle den van de Telgroep Breskens. En dan staan er, afhankelijk van hetgeen De Bilt en Ukkel de vori ge dag aan weersomstandigheden opdisten, drommen vogelaars, vaak van ver gekomen. De gene die regelmatig op Breskens meeloopt of lie ver meekijkt, zal herkennen dat binnen het con tingent telgroep-kaderleden, zich enkele kernka derleden bewegen. Deze lieden onderscheiden zich doordat ze er altijd staan, omdat ze een eind oordeel vellen over de determinatie van kwesti euze soorten die passeren, ook doordat ze vogels reeds op waanzinnige afstanden zien aankomen en deze dan al weten te benoemen, en tot slot omdat ze standaard op de telpost de beste plaat sen bezetten. Mochten ze eens wat later arriveren, dan wordt zo'n frontloge-plaats bereidwillig vrijgemaakt. Immers, de aanwezigheid van het kernkaderlid verhoogt de kans op fraaie soorten. Vroeg in het voorjaar ontmoetten wij eens op het Rammegors een superkernkaderlid, voorbijsnel- 20

Sterna | 2003 | | pagina 22