met Gerard Ouweneel lend in zijn auto en druk pratend in het mobieltje. 'Er is net een Pestvogel in Breskens voorbijgeko men', riep hij uit het portierraampje. 'Die is nieuw voor de breskenslij st In Breskens staan ook jonge aanstormende ka dertalenten. Nadat eentje eerder op de ochtend ver weg een Euro (Europese Kanarie) had opge pikt, riep hij 'twee Zwartkopmeeuwen'. Het bleef stil, hetgeen vertaald naar de bres- kensmores betekende dat niemand anders de twee Zwartkopmeeuwen vermocht te zien. Na een poosje de vraag van degene die de centrale telgroepadministratie voerde: 'Zag iemand die twee Zwartkopmeeuwen óók?' 'Ik zag wel twee Kokmeeuwen' klonk vanuit de groep, daarmee een definitieve streep trekkend door de kans voor die dag twee Zwartkop meeuwen bij te schrijven. Donderdag lOmei 2001 viel heel veel te noteren. Op die dag, die de Breskenshistorie inging als 'Big Sit 2001passeer den de telpost eenmelkweg aan aantallen en soor ten. Tegen twaalven kwamen bij de in euforische stemming verkerende vogelaars de mobieltjes voor de dag om afwezige vrienden bij te praten en vooral om ze in te scherpen wat ze allemaal had den gemist. Gebeurde dat uit medelijden, uit rivaliteit, om afgunst te wekken of gewoon omdat ze hun vreugde moesten delen? Ieder moet die vraag maar zelf invullen want de vogelaarsziel zit wonderlijk inelkaar. 'Zwarte Wouw, Grauwe Kie kendief, Visarend, Roodpootvalk, Morinelple- vier, Lachstern, Reuzenstem, Roodkeelpieper, Duinpieper' somde de vogelaar naast mij op in zijn Nokia. Hoorde ik degeen die op zijn werkplek dit rijtje glanssoorten moest verwerken kreunen? Waarschijnlijk wel, want de man naast mij sprak via zijn mobieltje een meelevend 'ja, ja, dat zijn harde soorten...' de ruimte in. Zijn het de zeldzaamheden die Breskens glorie brachten? Neen, dat waren en zijn de verscheiden heid aan soorten en de massa. Op één dag, 18 mei 1988, telden leden van de groep 18.348 Boeren- zwaluwen,de soort die per saldo auteur misschien wel het meest aanspreekt. Die wanneerze links en rechts voorbij de telpost schieten, de gedachten moeiteloos doen afdwalen. Naar dat gordijn van Boerenzwaluwen boven het Victoriameer. Naar die tussen drinkende olifanten jagende zwaluwen in Etosha Pan. En naar die virtuoos door het ge krioel van mensen en dieren flitsende Boeren zwaluwen in grote Zuid-Indiase steden. Overal alsof ze er thuishoren. En op reis langs hun conti nenten omspannende trekroutes Breskens passe rend, worden ze voor een seconde in de massa in dividu... een boertje buiten, acht boertjes binnen, vijfentwintigduizend boertjes op 10 mei 1998 tus sen vier uur 's middags en zonsondergang. Vijfentwintigduizend helden! n Tekening:Kees de Kraker. 21

Sterna | 2003 | | pagina 23