Werkgroep Schoolbiologie verder als Stichting Natuur- en Milieueducatie Schouwen-Duiveland Bram Coomans Na bijna twintig jaar onderdeel uitgemaakt te hebben van de Natuur- en Vogelwacht, ging de Werkgroep Schoolbiologie begin dit jaar op eigen vleugels. Stichting Natuur- en Milieueducatie Schouwen-Duiveland is de nieuwe naam. Onder verantwoordelijkheid van een negenkoppig bestuur zet het vertrouwde team van medewerkers de activiteiten onveranderd en vanuit dezelfde locatie in Zierikzee voort. De omvorming tot Stichting NME Schouwen- Duiveland was een even logische als noodzakelij ke stap in de verdere ontwikkeling van de Werk groep Schoolbiologie. Logisch omdat de Werkgroep met drie betaalde medewerkers en een steeds bedrijfsmatiger benadering van de werkzaamheden de vrijwilligerssfeer van de Vo gelwacht al lang ontgroeid was; noodzakelijk doordat de complexe organisatiestructuur met de Natuur- en Vogelwacht als inhoudelijk verant woordelijke, de Stichting Jeugd in de rol van werkgever en de Begeleidingscommissie als stu rend orgaan,onwerkbaar was geworden. De nieu we organisatievorm schept duidelijkheid ten aan zien van verantwoordelijkheden, biedt kansen voor het opbouwen van een eigen identiteit en be tekent een versterking van de positie van natuur- en milieueducatie op Schouwen-Duiveland. Terugblik Bij een afscheid, en als zodanig zullen velen zul len de ontwikkelingen toch ervaren, hoort een te rugblik en een overzicht van de meest memora bele feiten. Het archief leert dat de Werkgroep Schoolbiologie in 1986 op initiatief van Rita de Ligt werd opgericht en voortkwam uit de Jeugd- Natuur- en Vogelwacht. Het eerste thuishonk van de werkgroep was een pandje in de Zierikzeese Maarstraat, dat al gauw bekend stond als De Ruimte. Daar werden in die tijd ook de bestuurs vergaderingen van de Natuur- en Vogelwacht ge houden. Op 1 maart 1993 verhuisde de 'School biologie' - en het bestuur van de Vogelwacht - naar de tegenwoordige werkplek, de Balkenzaal van gebouw De Driehoek, Kerkhof NZ 8 te Zier ikzee. Zoals de naam van de werkgroep deed ver moeden, was de aandacht vooral gericht op hetin- voeren en ondersteunen van natuur- en milieueducatie op basisscholen. Aanvankelijk uitsluitend in Zierikzee, later ook inde Westhoek en na de gemeentelijke herindeling op heel Schouwen-Duiveland. Onder meer dank zij het opleiden en inzetten van natuurouders maakten in de loop der jaren vele duizenden kinderen ken nis met de natuur in de eigen leefomgeving. Om de continuïteit van het scholenwerk te waarborgen en uit te breiden over heel Schou wen-Duiveland werd in 1989 een adviesgroep in gesteld. Met Frans Beekman als voorzitter onder zocht deze groep de mogelijkheden voor een professionele eilandelijke schoolbiologendienst. Dank zij subsidie van de gemeente Zierikzee kon Rita de Ligt per 1 september 1992 voor 5 uur per weekalscoördinatorwordenaangesteld.Op 1 de cember 1992 ging het aantal uren naar acht door een bijdrage van de gemeente Westerschouwen. In 1992 werd de adviesgroep opgevolgd door een begeleidingscommissie. De heer J.J. van Does- wijk werd voorzitter, Johan van Koeveringe secre taris en Tin Buis penningmeester. In 1996 werd Jeltje Lanting coördinator. In haar periode ging het aantal uren naar 20 per week en kon Ada Schreurs voor 8 uur per week worden aangesteld als administratief medewerkster. Jeltje Lanting werd in 2000 opgevolgd door Ada Lilipaly en sinds maart 2001 is Jos Catsman beschikbaar als stagiaire/projectmedewerkster. Het diensten- en productenaanbod werd allengs groter en profes sioneler en de werkgroep ontwikkelde zich tot een gewaardeerd regionaal centrum voor natuur- en milieueducatie. De bestuurlijke invulling hield daarmee niet echt gelijke tred. De Begeleidings commissie dunde de laatste tijd door allerlei oor zaken danig uit. De functie van secretaris was bij voorbeeld al enige jaren vacant. Chiel Weezepoel was de laatste voorzitter van de commissie. Jan van de Ven de laatste penningmeester. Met het op 25

Sterna | 2003 | | pagina 27