Landschap 19 toen Het onderste deel werd in 1937 geheel wit geschil derd. In de Tweede Wereldoorlog kreeg de toren een 'feldgraue' overschildering en in 1950 is de roodwitte spiraal naar beneden doorgetrokken. Staat de vuurtoren op een foto, dan geeft de be schildering dus al een eerste datering. Opvallend is verder dat de vuurtoren niet werd gebouwd op de zeereep.zoals dat aan de Holland se kust het geval is in bijvoorbeeld Scheveningen, Egmond en Huisduinen, maar een eind naar bin nen toe. Ten tijde van de bouw waren de kustdui- nen kennelijk nog zo in beweging.dat men het vei liger vond om achter de hoge, stuivende zeereep te bouwen. Op Schouwen was dat 600 meter uit de vloedlijn en de toren moest dus ook hoog worden: 47 meter, met een top op 58 m NAP. In 1841 noemde men deze toen moderne waarschuwing beeldend het 'Draaivuur van Schouwen'. Op Goeree en Walcheren staan de vuurtorens even eens een eindje van de duinen af. Verblind door de felle lichtstralen vlogen trek vogels zich soms dood tegen de vuurtoren. Onder de toren zijn zangvogels aangetroffen, zoals Bonte Vliegenvanger. Kleine Karekiet, Kleine Sprinkhaanrietzanger, Noordse Boszanger, Riet zanger en Snor. Van de in 1923 aangebrachte'vo- gelrusthekken' maakten vrijwel alleen Spreeu wen gebruik. In 1953 zijn deze hekken vervangen door een verlichting van de donkere toren en dat verminderde het aantal slachtoffers sterk. De eerste foto is kort voor 1950 gemaakt. Be halve de oude licht wachterswoningen zien we een paar vakantiewoningen, voor een deel verbouw de bunkertjes. Ook staan er tenten en is het dus au gustus: in die jaren dé vakantiemaand. Het meest opvallend is het blinkend witte duin op de achter grond dat nog steeds in een stuivende toestand verkeerde. De zwarte cirkels zijn vlierstruiken. We zijn hier bij de uitstekende punt van Schou wen waar het strand steeds werd aangetast en zand naar binnen waaide. Eeuwenlang was hier kustafslag. Omdat het duin er smal was, plantte men steeds helm en zo groeide de zeereep om hoog. Met storm stoof het zand over de hoge rand en 'rookte' het duin. In het begin van de jaren '70 zijn loodrecht op het strand dubbele palenrijen geplaatst om de erosie te verminderen. Men noemde dit steile duin de Blinkerd.hoewel andere hoge duinen op Schouwen eveneens die 2 naam dragen. Ook hoorde ik de fantasienaam Sa hara gebruiken, 't Suikergat, een doorgang naar het strand, lag meer naar het zuiden. Die naam werd echter ook wel gebruikt voor dit wit blinken de duin. Het zand was er zo fijn als suiker. De geoloog W.G.N. van der Sleen schreef in 1935 dat hij deze zandwal van 200 meter breed eens in twee dagen tijd 1,25 m vooruit had zien komen! We zien dergelijke duinuitlopers op de foto duidelijk de vegetatie binnendringen. In 1935 washetduin35m hoog, in 1946 40,6 m en in 1996 43,8 m. De helmbeplanting is in de oorlog vermoede lijk verwaarloosd. Daarna werden aan de strand zijde door Rijkswaterstaat stuifschermen van rijs hout geplaatst en nu liggen daar lage ruggen vóór de steile helling van 24 graden. Tussen 1953 en 1960 zijn de kale duinen aan de binnenzijde vast gelegd met helm en zit het zand onder dicht struik gewas. Het duin 'wandelt' nu niet meer, het is een 'fossiele zeereep'. De tweede foto uit 1960 geeft een mooi over zicht van de Verklikkerduinen tussen het Vuurto renpad en het Middenpad. Rond de vuurtoren zien we de oude verkaveling met duingrasland en elzenbosjes. Nog in 1924 lagen hier de weilanden en schrale akkertjes met rogge en lupinen, waar duinboer Bakker van de Torenhoeve ploeterde. In 1953 kwam hier geen stormvloedwater, wel werd toen een complex van 69 noodwoningen ge bouwd dat geschonken was door de Oostenrijkse vakverenigingen voor de opvang van gezinnen uit de verdronken Zeeuwse polders. Dit 'Oostenrijk se dorp', net niet zichtbaar op de foto, kreeg later een recreatieve bestemming en sluit tegenwoor dig aan op het villawijkje dat rond de vuurtoren werd gebouwd. Het gebied van de foto heeft nu geen agrarische bestemming meer, het is 'verste delijkt platteland'. De fraaie overgang tussen de binnenduinen rond de vuurtoren en de reliëfrijke Verklikker duinen bleef gelukkig gespaard, het duingrasland valt onder de Natuurbeschermingswet en er wordt niet meer gebouwd. De Verklikkerduinen vormen een belangrijk duingebied met een na tuurlijke grondwaterbeweging. Er wordt hier geen water gewonnen. Het hoge winterpeil zorgt wel voor overlast in sommige huizen in Nieuw- Haamstede. Een onregelmatige grondwater-

Sterna | 2003 | | pagina 4