w, De Rietzanger deed het in 2002 opvallend goed, niet alleen op de Scheelhoek trouwens. Wel vertoont het populatiever loop hier merkwaardige schommelingen. Foto: Henk Harmsen. broken en daarna in 2002 verrassend scoort met 96 territoria! Weliswaar lijkt het erop dat de Riet zanger wat uit het dal kruipt die destijds de soort op de nationale Rode Lijst deed belanden, maar van nihil tot 96 is niet aannemelijk. De Roerdomp nog steeds buiten beschouwing latend, bood de Scheelhoek in 2002 onderdak aan acht soorten van de Rode Lijst, waarbij de vijf eilanden goed zijn voor drie soorten. Kluut, Dwergstern en Vis- dief. Met de terugkeer van sterns en aanvankelijk ook Bontbekplevier en Strandplevier op de Scheelhoek-eilanden, herleefde iets van oude glorie. In de twintiger jaren ontstaan als een plaat in de monding van het Haringvliet, bood die Scheelhoek onderdak aan indrukwekkende aan tallen kustbroedvogels. Met de komst van de Ha- ringvlietdam scheelde het maar een haar of het gebied ging op de schop. Maar met net de liquida tie van De Beer achter de rug. durfde men zelfs in de zestiger jaren niet aan ook de Scheelhoek dat lot te laten ondergaan. Het gebied onderging een complete metamorfose, waarbij voorop stond dat de Scheelhoek zijn functie als ganzenpleister- plaats zou moeten kunnen behouden een prio riteit waarvan wij thans, bijna veertig jaar later, wat opkijken. Hoe dan ook, er staat nog heel wat te gebeuren met of rond de Scheelhoek. Maar wat er ook uit de bus mag komen, laat nu de doelstelling voorop staan het behoud van kustbroedvogels. Die beho ren bij de Scheelhoek en die hebben de hulp het hardste nodig! Literatuur Osieck E.R. Hustings F. 1994. Rode lijst van bedreigde soor ten en blauwe lijst van belangrijke soorten in Nederland. (Techn. Rapport Vogelbescherming Neder- land 12). Vogelbescherming Nederland, Zeist. Ouweneel,G.L. 2002. Verleden, heden en toekomst van de Plaat van Scheelhoek, een uniek vogelreservaat. In Vogelwerkgroep van Goeree-Overflakkee: 'De vogels van Goeree-Overflakkee. In press. Swelm, N.D. van 1997.De broedvogels van het noordelijk Delta gebied. Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Vogelwerkgroep Avifauna West-Nederland. 1981. Rand stad en broedvogels. Gianotten.Tilburg. 7

Sterna | 2003 | | pagina 9