Jaarverslag 2002 Vinkenbaan te Westenschouwen A. van Ree, L. van Ree M. Schildwacht In de duinen op West Schouwen heeft het Vogeiringstation Nebularia in 1960 een vinken baan opgericht waar het in het najaar vogels vangt en ringt. De Vinkenbaan is vanaf half juli tot en met eind november elke dag bezet. Dit jaar werden er twee traditionele "bomen- dagen" of onderhoudsdagen georganiseerd. Op 16 februari werden in samenwerking met Staats bosbeheer enkele "nieuwe" bomen uitgezocht, gezaagd en vervoerd naar de vinkenbaan. Op 23 februari werd een deel van de "ring" opnieuw uit gezet. Omdat onze mistnetopstelling in de "ring" was gebaseerd op 6-meter netten, en deze niet meer verkrijgbaar zijn via het Vogeltrekstation, waren we genoodzaakt om de "ring" geschikt te maken voor 7-meter netten. Veel uitmeten en snoeiwerk en vervolgens een uitbreiding van 7 meter mistnet om de ringweer gesloten te krij- gen.Tevens werd een deel van de omrastering ver nieuwd, een stuk beschoeiing vernieuwd, een extra hekje gemaakt in de afrastering en de nieu we (dode) bomen geplaatst naast de druip. MATERIAAL EN METHODE Vangstperiode Op 15 juli is er gestart met de opbouw van de vinken baan en werden de eerste netten geplaatst. Dit is zeven dagen eerder dan in 2002. De opbouw van de mistnetten verliep echter veel langer dan normaal,daar de lengte van de mistnetten geen 7 meter bedroeg, maar 7 meter Hierdoor moest er weer extra worden gehakt en ge snoeid. Op 20 november werden de laatste mistnetten op geborgen en de baan klaar gemaakt voor een lange pauze. Bezetting Vanaf 15 juli tot en met 20 november is de baan op Westschouwen continu bemand geweest. De volgende ringvergunninghouders waren het afgelopen jaar actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Leen van Ree, Ton van Ree, Aad Vuyk en Wout Vuyk. Onder begeleiding van de ringvergunninghouders waren Cor Oskam en Marcel Schildwacht als ringer in opleiding actief. Opbouw van de baan Op de vinkenbaan wordt gewerkt met mistnetten (115 meter overdag 21 meter alleen avond en nacht) en slag netten (vier stuks). Op de vinkenbaan wordt met lokvogels en met het af spelen van vogelgeluiden getracht om vogels tijdens de trek naar de netten te lokken. Als lokvogels zijn gebruikt: Veldleeuwerik, Boompieper, Gele Kwikstaart, Kruis bek, Spreeuw, Keep, Vink, Putter, Groenling, Sijs, Kneu, Kleine Barmsijs, Grote Barmsijs, Ringmus, Ortolaan en Geelgors. Ook werden er soms vogels nadat zij geringd waren, tijdelijk aangehouden om vervolgens "onder de hoed" of in een klein kooitje dienst te doen als lokvogel. Als tijdelijke lokker werden gebruikt Graspieper en Grote Gele Kwikstaart. Vogelgeluiden zijn gebruikt van de Waterral, Waterhoen. Kwartel, Kwartelkoning, Porse leinhoen, Boomleeuwerik, Veldleeuwerik, Draaihals, Witte Kwikstaart, Gele Kwikstaart, Grote Gele Kwik staart, Graspieper, Boompieper, Oeverpieper, Duinpie per, Roodborst, Heggenmus, Vuurgoudhaan, Goudhaan, Staartmees, Zwarte Mees, Pimpelmees, Koolmees, Fitis, Tjiftjaf, Bladkoning, Noordse Boszanger, Sprinkhaan zanger, Waterrietzanger, Kleine Karekiet, Rietzanger, Zwarte Roodstaart, Gekraagde Roodstaart, Grasmus, Braamsluiper, Zwartkop,Tuinfluiter, Nachtegaal, Merel, Zanglijster, Koperwiek, IJsgors, Sneeuwgors, Kruisbek en Kneu. Onderzoek Op verzoek van Pim Edelaar hebben we dit seizoen meegewerkt aan het registreren van geluidsopname en opnemen van extra biometrische gegevens van de kruis bekken. We hebben ijverig vijf maten van elke snavel ge nomen en bij het loslaten gepoogd de roep op de band te krijgen. Meestal lukte het aardig. Sommige exemplaren riepen heel fanatiek bij loslating. Nu maar wachten op de analyse en op de volgende invasie. Tevens hebben we extra aandacht besteed aan de bio metrische gegevens van de Grote Gele Kwikstaart. Hier bij zijn alle staartpatronen (de hoeveelheid zwart op de witte staartpennen) ingetekend, de lengte van de staart, vleugellengte, de hoeveelheid geel op de buik, wenk- brouwstreep en de teugel opgetekend. Hieruit is in ieder geval gebleken dat er verschillen zitten in de hoeveelheid zwart op de witte staartpennen. Of dit ook iets vertelt over geslacht of herkomst zal verder onderzoek moeten uitmaken. Nachtvangsten In 2000 zijn we gestart met het opzetten van een nacht- vangstinstallatie. Ook in 2002 hebben we diverse avon den met behulp van de cassetterecorders geprobeerd ral len en leeuwerikken te vangen. Meestal werd een uur na 12

Sterna | 2003 | | pagina 14