Goeree-Overflakkee Jaarverslag 2002 2003 Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-overflakkee Het bestuur heeft het afgelopen verenigings jaar 13 keer vergaderdIn de afgelopen zomer is in verband met de zomervakantie één vergadering uitgevallen Het afgelopen verenigingsjaar is een druk jaar geweest. De gebiedsgerichte aanpak van de "Kop van Goeree" loopt ten einde.maar houdt met name de heren Appel en Baldé nog druk bezig. Het plan waarvoor we indertijd de prijs "Erfgoed al goed" kregen is al ten dele uitgevoerd. Over verdere uit voering wordt nog gesproken. Naast het werk in de kop van ons eiland zijn er een aantal ontwikkelingen gaande voor de rest van het eiland die het afgelopen jaar veel aan dacht vroegen. Dit geldt het Landschapsontwik kelingsplan, het Brakke Kreken plan en het Kre kenplan voor het hele eiland. Daarnaast zijn we betrokken in ontwikkelingen waarmee Deltana- tuur zich bezig houdt. Het waterschap ontwikkelt plannen voor de zoetwateraanvoer naar de kop van het eiland door middel van een zoetwaterkanaal. Het is, nog steeds, de bedoeling dat de gebiedsgerichte aan pak eilandbreed wordt gemaakt. In al die ontwikkelingen zijn wij als vereniging betrokken en vanuit het bestuur worden de ont wikkelingen gevolgd en word.t waar nodig, mee gedacht. Er wordt veel inspanning gevraagd van de weinige mensen die veel tijd tot hun beschik king hebben. Geïnteresseerden vanuit de vereni ging die ook namens de VNLGO actief betrokken willen zijn in deze ontwikkelingen zijn van harte welkom. U kunt zich melden bij het bestuur. De vier leden van onze vereniging die zitting hebben in het waterschap Goeree Overflakkee hebbenhet afgelopen jaar de besluitvorming inde fusie die het waterschap per 1 januari 2005 aan gaat actief gevolgd. Daarnaast zijn er veel contac ten rond uitvoerend werk en de al genoemde pro jecten. Naast bovenstaande activiteiten hebben de verschillende werkgroepen ook de nodige werk zaamheden verricht. In de werkgroep plattelandsbehoud is het vrij rustig geweest. Corry Kersten, lid van deze werk groep maakt intussen deel uit van het gemeente bestuur van Middelharnis. De aandacht van deze werkgroep blijft gericht op een integrale aanpak van de ruimtelijke ordening op ons eiland. De amfibieënwerkgroep is nog niet voor het hele eiland van de grond gekomen. Esther Nieuw- dorp.die van deze werkgroep coördinator is, reali seert nu, inmiddels voor het 2e jaar, de overzetac- tie voor de paddenpopulatie in Ooltgensplaat. De samenwerking met het IVN, als zelfstandige werkgroep actief in de vereniging en binnen het bestuur, is constructief en wordt als erg plezierig ervaren. De cursus voor IVN gids is afgelopen j aar afgerond met een feestelijke bij eenkomst waarbij een groot aantal nieuwe IVN gidsen gediplo meerd werden. De VNLGO heeft voor gebak ge zorgd. Er wordt geprobeerd alle excursies in de aandacht te brengen van de leden. Speciaal voor de leden heeft Esther Niewdorp afgelopen jaar een excursie op de Ventjagersplaten verzorgd. Terreinbeheer. Tijdens het winterseizoen zijn er weer diverse activiteiten van de werkgroep Ter reinbeheer geweest. De wilgen aan de Hofdijkse- weg. De krammerweg en aan de Vliegers zijn op- gesnoeid. Daar waar nodig zijn er nieuwe stekken geplant. Samen met SBB werd er in het Bunker- bos een begin gemaakt met het opknappen van een Elzenmeet. De werkzaamheden werden erg bemoeilijkt door de opslag van bram. Het stukje schraal grasland op de voormalige trambaan bij Melissant werd gehooid en afgevoerd. Dit in samen werking met een veeboer. Veel werk met weinig mensen voor de Natuur op het eiland. Vanaf de zomer heeft het werk in teken gestaan van inventarisatie voor de Arbo wetgeving. In no vember is er een convenant gesloten met Land schapsbeheer Zuid-Holland. Momentheel liggen de werkzaamheden stil. doordat er eerst een aan tal cursussen gevolgd moeten. Pas na het behalen van de nodige certificaten zullen de werkzaamhe den weer mogen en kunnen worden hervat. De plantenwerkgroep De Plantenwerkgroep heeft verschillende inventarisaties verricht. 27

Sterna | 2003 | | pagina 29