Een Zeehond en vijf Bruinvissen Kees de Kraker Wat de zomer van 2003 zo bijzonder maakte, was niet alleen die lange reeks van warme zonnige dagen zonder regen. Wie geregeld langs de Oosterschelde fietste zal het zeker zijn opgevallen. Overal zag je scholen van uit het water springende visjes en nog niet eerder zag ik zo veel Visdiefjes duikend en langskomend met vis. Tussen Burghsluis en de Heerenkeet was het altijd prijs: Visdiefjes die met een visje naar de Schelphoek vlo gen, naar de Flaauwersiniaag, naar de Weeversinlaag, naar de Prunje. Naast het feit dat er heel veel kleine vis in de Oosterschelde zat, waren er dit jaar ook veel Vis diefjes. Het is dan een genoegen om aan de dijk te gaan zitten en naar die foeragerende vogels te kij ken. Bij Schelphoek visten Visdiefjes en Dwerg- sterns bij laag water in de smalle geul tussen het broedeiland en de wal. Een Visdiefje ving het ene na het andere visje, die allemaal verdwenen in de bek van een hongerig jong dat op een steenworp afstand zat. Dat moet voor zo'n vogel de ideale si tuatie zijn. Niks geen gezwoeg van vele kilometers tegen regen en wind terwijl de j ongen zitten te ver nikkelen. Vorig jaar was dat zo. Sterns brachten vrijwel geen jongen groot. Dit jaar was de situatie omgekeerd en was het broedsucces bijna overal uitzonderlijk goed. Bij Burghsluis zwom je tussen de duikende Visdiefjes die hun vliegvlugge jon gen op het water voerden. Altijd weer die bedel- roepjes. Ook van Grote Sterns. Verhuisd van de Hompelvoet naar de Kleine Stampersplaat, nu dichter bij Schouwen. Na het broedseizoen zat er een flinke groep op het eiland in de Flaauwersin iaag waar ze zich goed lieten horen want het zijn luidruchtige vogels. Best mogelijk dat ze daar over een paar jaar weer gaan broeden. Wie weet hoe vogelrijk die zuidkust van Schouwen nog zal wor den wanneer de natuurinrichtingsplannen hele maal zijn uitgevoerd. De glorie van vroeger lijkt terug te keren,je kunt er nu al aan ruiken. Vol on geduld is het wachten, opschieten met dat werk, denk je dan. 40

Sterna | 2003 | | pagina 10