InrichtingsschetsAPL-polders. Uit: brochure Deltanatuur. tor soortenbeleid van LNV meldt te merken aan de uitgekeerde vergoedingen voor schade en ged oogovereenkomsten, dat het aantal ganzen de laatste jaren sterk toeneemt. Hij beschouwt deze gang van zaken als een van de successen van het natuurbeleid. Maar omineus is zijn mededeling dat LNV momenteel onderzoekt op bepaalde soorten jacht weer toe te staan. Rob ter Horst, be leidsmedewerker natuur bij de provincie Zuid- Holland, is de vierde die zijn mening geeft. 'Daar moeten we inderdaad voor oppassen', schrijft ter Horst. 'We moeten dus een situatie creëren die niet aantrekkelijk is als broedgebied voor ganzen, maar wel als voedselgbied. Dat vereist voldoende dynamiek, een slimme inrichting en een mede op ganzen gericht beheer. Op die manier kan Delta- natuur zelfs bijdragen aan het verminderen van het ganzenprobleem', aldus de zegsman van de provincie Zuid-Holland. Zomerganzen Tot circa 1990 waren wilde ganzen uitsluitend tijdens het winterhalfjaar prominent in het delta landschap aanwezig. Sindsdien presenteren ze zich ook's zomers dermate nadrukkelijk.dat onze taalschat werd verrijkt met het woord 'zomergan zen'. Door de ganzen op de agenda te zetten, geeft Deltanatuur blijk van realisme. Gelet op de ter reintypen waarin deze zomerganzen plegen te broeden en zich een beeld vormend van de plan nen die Deltanatuur in petto heeft met de gebie den die men denkt te verwerven, behoeft men niet over occulte gaven te beschikken om op 'ganzen- fokkerij te komen. In 2004 denkt de Dienst Lan delijk Beheer aan de slag te kunnen om de 135 hectare metende Albert-, Pieters- en Leenderts- polder APL-polder) om te zetten in rivieroever landschap. Deze polders liggen langs de noordoe ver van het Hollandsch Diep, ten westen van Strijensas in de Hoeksche Waard. De uitgegeven folder kondigt aandatinplaatsvan landbouwpol- ders met relatief beperkte natuurwaarden, ter plekke open ruimten, ruigtes, natte bossen, open water en droogvallende platen gaan komen. 'Het gebied dient nu alleen als rust- en fourageerge- bied voor de Grauwe Gans' staat letterlijk te lezen, waarbij de schrijver zich waarschijnlijk niet realiseert met deze zin de ganzenkwestie in de kern te raken.Plaatselijkzullen hoge oeverwallen terugkeren. En voorts zal herstel van het kreek systeem, samen met een nieuwe kreek en elders oeververlagingen, het gebied vrij toegankelijk maken voor het water. Met bij laagwater droog vallende slik- enzandplaten,biezenvelden alsme de riet en rietruigten en transparante bosdelen, stelt Deltanatuur in haar APL-folder een 'oerhol- lands' landschap in het vooruitzicht. Wat staat ons nog meer aan nieuwe natuur te 46

Sterna | 2003 | | pagina 16