Lagune tussen nieuwe oeververdediging en oorspronkelijke oever, die binnenkort zal worden opgevuld. Hoogezandsche Gorzen langs de noordoever van het Hollandsch Diep. Op de achtergrond industrieterrein Moerdijk. Foto: Gerard Ouweneel. wachten? Allereerst een uitbreiding van de ten oosten van Numansdorp gelegen Hoogezand sche Gorzen. Dit zal gebeuren door opvulling van de lagune tussen de bestaande oeverwal van het Hollandsch Diep en de nieuwe kunstmatige oe ververdediging. Op Tiengemeten zal Natuurmo numenten een paar honderd hectaren ex-akker land omzetten in 'wildernis', een ongetwijfeld nieuw broedgebied voor Soepganzen, Canada Ganzen en Grauwe Ganzen. En ook gaat Delta- natuur aan de slag langs de zuidoever van het Ha ringvliet, vanaf Middelharnis tot aan de Scheel hoek. Evenals in de APL-polder en op Tiengemeten gaat het daar om terreinen met wei nig dekking, die dus thans weinig geschikt zijn voor ganzen om er te nestelen. Met de komst van riet en rietruigten zal dat veranderen. Want rond kijkend in het westelijke Deltagebied blijkt dat deze 'nieuwe natuur' in de smaak valt bij de gan zen. Althans, bij zomerganzen, onder welke noe mer in de Delta zijn aan te duiden Grauwe Gan zen, Soepganzen, Nijlganzen, Canada Ganzen en Brandganzen. Hoe hard het kan gaan viel te zien in het noordelijk deel van het Oude Land van St- rijen, in de Hoeksche Waard. Twee jaar geleden verschenen daar de eerste Canada Ganzen. Voor jaar 2003 waren er al dik over de 10 broedparen, waardoor deze gans sterk domineerde in het half- geïnundeerde ex.graslandgebied. Tegen de voor spelling 'ganzenfokkerij' lijkt dan ook weinig op positie te bedenken. Want kort door de bocht re denerend, valt begrip op te brengen voor de vrees dat Deltanatuur langs het Hollandsch Diep-Ha- ringvliet bezig is c.q. plannen heeft om de voedsel- gebiedenvan win terganzen om te zetten in broed- terreinen voor zomerganzen. De winterganzen zullen dan hun voedselterreinen gaan verleggen verder de polders in,naar polders die in de nieuwe situatie de oeverstrook gaan vormen. Afschotvergunningen Bij de begrippen zomerganzen en wintergan zen gaat het vrijwel zeker om dezelfde individuen. Loonen en de Vries stelden vast dat in het noorde lijk Deltagebied de broedpopulatie Grauwe Gan zen overwegend uit strikte standvogels bestaat, waarbij ze niet verder dan Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland komen. Omdat nergens zui delijk van Nederland concentraties Brandganzen pleisteren, is aannemelijk dat de in rap tempo toe nemende broedpopulatie eveneens uit standvo gels bestaat. Een aanstaand kleurringprogramma onder deze Brandganzen zal wellicht duidelijk heid verschaffen over eventuele trekbewegingen van deze broedvogels. Vaststaat dat ze ook op an dere plaatsen langs hun trekroute,het traject tus sen N oordwest-Siberië en de Noordzee, bezig zijn zich te vestigen als broedvogel, of dit al deden. 47

Sterna | 2003 | | pagina 17