sprietdikkopje is niet eenvoudig te inventariseren omdat ze moeilijk te onderscheiden is van het Zwartsprietdikkopje. Om zeker te zijn moet de vlinder vaak gevangen worden om de kenmerken te controleren. Het is een soort van internationale betekenis wat inhoud dat een belangrijk deel van de Europese populatie in Nederland voorkomt. In het oostelij kedeelvande Zeepeduinen staan behoorlijk wat oudere eikenbomen waarbij een aantal Eikenpages is waargenomen. Een fourage- rende Eikenpage werd gezien op Sporkehout (Vuilboom) welke overigens veel aanwezig is in het middendeel. De Vuilboom is niet alleen een belangrijke voedselplant, maar ook waardplant voor de rupsen van Boomblauwtje en Citroen vlinder welke daardoor regelmatig zijn aan te treffen in het gebied. Landkaartje en Oranjetipje zijn bosvlinders die vooral in of bij de slotborder zijn waargenomen. Het Oranjetipje telkens met één exemplaar wat aangeeft dat het zwervers kun nen zijn vanuit geschikte biotopen uit de omge ving. Het Landkaartje is in heel Zeeland de laatste j aren met een sterke opmars bezig. Er worden niet alleen veel nieuwe vindplaatsen ontdekt maar ook de waargenomen aantallen worden hoger. De meest voorkomende dagvlinder tijdens de onder zoeksperiode in de Zeepeduinen was de Kleine vuurvlinder welke van april tot en met oktober in meerdere generaties aanwezig was. De rupsen leven op Schapenzuring die in de bloeiperiode sommige duingraslanden een prachtig rode gloed bezorgt. Argusvlinders zijn tij dens het onderzoek niet in het gebied gevonden. De Argusvlinder is de afge lopen tien j aar in het hele duingebied sowieso niet of nauwelijks aangetroffen. Het is meer een vlin der van voedselrijkere bermen en dijken. De waarneming van twee Argusvlinders in de tabel dateert van 16 augustus 1993. Nota bene een waarneming van mijzelf. Het Icarusblauwtje is opvallend weinig aangetroffen in het gebied. De voedselplanten van het Icarusblauwtje, klaver- achtigen.zijn dan ook nauwelijks aanwezig. Libellen Van de libellen zijn 21 soorten waargenomen, wat betekend dat het gebied een rijke libellenfau- na heeft. In 2002 konden Vuurjuffer en Variabele waterjuffer aan het totaal worden toegevoegd. Beiden werden niet in het duingebied zelf maar in het Slotbos gevangen, mogelijk afkomstig uit de slotgracht. Tabel 2. Overzicht waargenomen libellen Nederlandse naam Wetenschappelijke naam Aantal km-hok 1. Zwervende pantserjuffer Lestes barbarus 4 2. Gewone pantserjuffer Lestessponsa 2 3. Houtpantserjuffer Lestes viridis 6 4. Lantaarntje Ischnura elegans 5 5. Vuurjuffer Pyrrhosomanymphula 1 6. Watersnuffel Enallagma cyathigerum 5 7. Azuurjuffer Coenagrion puella 3 8. Variabele waterjuffer Coenagrionpulchellum 1 9. Kleine roodoogjuffer Erythrommaviridulum 1 10. Blauwe glazenmaker Aeshnacyanea 1 11. Paardenbijter Aeshna mixta 1 12. Grote keizerlibel Anax imperator 4 13. Platbuik Libellula depressa 4 14. Viervlek Libellula quadrimaculata 5 15. Gewone oeverlibel Orthetrum cancellation 3 16. Geelvlekheidelibel Sympetrumflaveolum 2 17. Zwervende heidelibel Sympetrumfonscolotnbii 1 18. Bloedrode heidelibel Sympetrumsanguineum 2 19. Bruinrode heidelibel Sympetrum striolatum 3 20. Steenrode heidelibel Sympetrum vulgatum 1 21. Gevlekte witsnuitlibel Leucorrhiniapectoralis 1 Aantal Aantal vondsten ex. 54

Sterna | 2003 | | pagina 24