Tabel 3. Overzicht waargenomen sprinkhanen Nederlandse naam Wetenschappelijke naam Aantal Aantal km-hok ex. 1. Struiksprinkhaan Leptophyes punctatissima 3 3 2. Boomsprinkhaan Meconema thalassinum 1 1 3. Gewoon spitskopje Conocephalis dorsalis 3 18 4. Grote groene sabelsprinkhaan Tettigonia viridissima 3 6 5. Zanddoorntje Tetrix ceperoi 4 110 6. Blauwvleugelsprinkhaan Oedipoda caerulescens 7 162 7. Knopsprietje Myrmeleotettix maculatus 6 61 8. Snortikker Chortippus mollis 6 67 9. Bruine sprinkhaan Chorthippus brunneus 4 10 10. Ratelaar Chortippus biguttulus 4 17 11. Kustsprinkhaan Chortippus albomarginatus 1 5 12 Krasser Chortippus paralelus 2 5 'smeerplek'. Opvallend is dat er geen Duinsabel- sprinkhaan is waargenomen. De Veenmol is tij dens de nachtvlinderinventarisaties niet gehoord maar is mijzelf van eigen waarnemingen wel be kend van Westerschouwen en Biesterveld. Dagactieve nachtvlinders In het duingebied zijn enkele soorten dagactie ve nachtvlinders waargenomen waarvan de Ja- cobsvlinder het meest talrijk was. Verder werd de Gele kustspanner Semiaspilales ochrearia en de Zuringspanner Lythria cruentaria regelmatig ge zien en een enkele keer ook de Mi-vlinder Callis- tege-mi. Twee soorten die ongetwijfeld een popu latie hebben in het gebied zijn redelijk bijzonder. Ten eerste is dat de Metaalvlinder Adscitastatices, waarvan meerdere exemplaren zijn gezien. De metaalvlinder was van de Kop van Schouwen wel bekend van voor 1950, maar van de periode daar na waren geen waarnemingen meer bekend. Dit maakt da t het aantreffen van dit bloeddrupj e in de onderzoeksperiode een belangrijke waarneming is. De metaalvlinder heeft een voorkeur voor vochtige terreindelen.de rupsen leven op Schape- zuring. De Roodbandbeer Diacrisia sannio is de twee de bijzonderheid en werd op twee plekken gevon den waarvan in het middendeel zelfs meerdere exemplaren bij elkaar. In het verleden zijn in het duingebied ten oosten van Renesse enkele exem plaren gezien. In Zeeland is de Roodbandbeer verder uitsluitend bekend van het duingebied Oranjezon op Walcheren. De Metaalvlinder, die behoort tot de St.-Jansvlinders,is een fraaie maar zeldzame verschijning. Foto: Anton Baaijens. Nachtvlinders, Meikever en Julikever De gegevens van alle nachtvlinders zijn onder andere verzameld uit nachtvlinderexcursies die ik in 1997,1998,2001 en 2002 verzorgde voor de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumenten of de Natuur- en Vogelwacht van Schouwen. Deze nachtvlinderexcursies vonden telkens plaats bij Slot Haamstede. Verder zijn in 2001 en 2002 op warme nachten enkele nachtvlinderinventarisa ties uitgevoerd in het duingebied. Tijdens een nachtvlinderinventarisatie op 23 augustus wer den meer dan 100 soorten nachtvlindersoorten geregistreerd en op 31 juli 2002 zelfs meer dan 120 verschillende soorten. In de laatst genoemde nacht werden meer dan 450 nachtvlinders geteld waaronder 19 pijlstaartvlinders. 56

Sterna | 2003 | | pagina 26