In het Slotbos werden enkele Meikevers op de lakens gevangen en in het duingebied ook een Ju- likever. De nachtvlindergegevens zijn incompleet omdat niet in alle periodes van het jaar onderzoek is verricht. De teller staat momenteel op 221 ver schillende soorten. Een bijzondere waarneming is de Pyralidae, Psammotespulveralis, welke op 11 augustus 2001. overdag werd gevangen in een veld met bloeiende WatermuntDeze vlinder, met een span wij dte van ongeveer 2,5 cm was na 1923 nog maar één keer in Nederland gezien. In 1986 in Kortgene, waar schijnlijk een zwerver. De rups van Psammotis leeft op Watermunt wat betekend dat de soort vrijwel zeker een populatie heeft in het gebied. omdat Watermunt daar massaal aanwezig is. Zweefvliegen In totaal zijn 46 soorten zweefvliegen waarge nomen, waaronder de in het slotbos verzamelde Echte wespvlieg Temnostoma vespiforma, welke nog niet bekend was van Zeeland. De larve van deze vlieg leeft in sapstromen van bomen. Bijzon der was ook de aanwezigheid in het duingebied van meerdere exemplaren van de Grote fopwesp Chrysotoxum cautum, op 31 mei 2002. Volgens de voorlopige atlas van de Nederlandse zweefvlie gen komt deze zweefvlieg nergens anders in de duinen van Nederland voor dan op Schouwen. In 2002 is hij inmiddels ook ontdekt in het duinge bied Oranjezon op Walcheren. De vliegen hielden zich vaak op in de buurt van struiken in de nabij heid van vochtige plekken. Eenmaal is het gedrag van een territorium bezettend vrouwtje gevolgd en gefotografeerd. Bijen en wespen Te hooi en te gras zijn hier en daar ook bijen en wespen verzameld waaronder ook iets bijzonders bleek te zitten. Het bleek om een zeer zeldzame spinnendoder te gaan,genaamd Agenioideus usu- rarius (determinatie: Hans Nieuwenhuijsen.Het is een warmteminnende soort die nog maar sinds kort uit Nederland bekend is, tot nog toe uitslui tend van de Sint Pietersberg. Nu dus ook in de Zeepeduinen. Van de Harkwesp komt in de aangrenzende Meeuwendui nen een flinke populatie voor. Foto:Anton Baaijens. Bijzonder is het voorkomen van de Harkwesp in het gebied. Deze werd af en toe foeragerend ge zien op watermunt, wolfspoot en braam. Diverse exemplaren werden zittend gesignaleerd op een uitgestoven wandelpad. De Harkwesp is sterk af hankelijk van stuifzanden omdat daar de nesten worden gemaakt. Levendbarende hagedis Eén hagedis werd op 7 mei op een droge helling gezien. Het was een groot exemplaar met een halve staart (zie foto). Verder werden vrijwel alle hagedissen gezien op vochtige ruige plekken langs ondiepe vochtige poelen. Grote fopwesp (eenzweefvlieg),hier een eitje afzettend op een grasstenge\.Foto:Anton Baaijens. 57

Sterna | 2003 | | pagina 27