Publicaties Vlerkenstreken Weer al heel wat jaren verschijnen de korte verhalen van Gerard Ouweneei.in de Sterna onder de rubriek Op stap". Het zijn vaak beschrijvingen van grappige situaties met mensen en vogels in heden en verleden. Herinneringen aan vroegere excursies, landschappen, vogels en de belevenis sen op zijn vele reizen, zorgen voor nostalgische gedachten en verlangens ("the windmills of the mind", zoals Gerard pleegt te zeggen). Passief wordt hij daar niet van, integendeel. Hij vliegt van hot naar her om maar niets te missen. Daarbij zijn altijd vogels èn mensen betrokken. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van "het Vogeljaar" zijn 62 stukjes van Gerard Ouweneei gebundeld in het boek Vlerkenstreken. De illustraties hierbij (aquarellen van vogels, niet in kleur) zijn van de hand van Erik van Ommen. Een stuk of twaalf van de hierin opgenomen verhalen ston den al eens in de Sterna. Het Vogeljaar gebruikt deze uitgave om abon nees te werven. He t Vogelj aar is een landelij k tij d- schrift over vogels dat 2-maandelijks verschijnt (abonnementsprijs 13,50/jaar). De eerste num mers van "het Vogeljaar" kreeg ik eind vijftiger jaren onder ogen,ze waren van mijn opa. Het was destijds de bedoeling dat het blad ook zou func tioneren als mededelingenorgaan voor de aange sloten Vogelwachten,in dit geval de Steltkluut. De kwaliteit van het tijdschrift was door de jaren heen sterk wisselend en afhankelijk van de con tacten van redactieleden als Jaap Taapken, die het gezicht van het Vogeljaar in belangrijke mate be paalde. Ellenlange verhandelingen over de ach teruitgang van de kwaliteit van waterriet (van be lang als nestgelegenheid voor de Grote Karekiet), welles-nietes discussies over de nadeli ge gevolgen van het rapen van kievitseieren en eindeloze beschrijvingen van buitenlandse rei zen, maakten het Vogeljaar niet bij iedereen ge liefd. Daar tegenover stonden de uitgebreide al tijd zeer informatieve rubrieken met korte mededelingen en boekbesprekingen, waartegen- woordig ook de rubriek Vogelskijken langs de digitale snelweg" aan toegevoegd kan worden. Wie oude themanummers over Zeeland (1962 en 1971) raadpleegt, krijgt nog een aardige kijk op mensen en verenigingen die aan de basis van de Zeeuwse natuurbescherming stonden. Sinds twee jaar is de lay-out aanmerkelijk ver beterd, waardoor het tijdschrift prettiger leesbaar en aantrekkelijker is geworden. Kees de Kraker Vlerkenstreken, formaat 17,5x22 cm, gebonden en in hard kartonnen omslag; ISBN 90-74345-35-2; GMB uit geverij Haarlem Vlerkenstreken is te koop voor abonnees van 'het Vogel jaar' tegen een gereduceerde prijs.Ze betalen nu 15,95. In de boekhandel bedraagt de prijs 22,95. Het boek is ook voor niet-abonnees te bestellen door 22,95 over te maken op postrekening 96 55 72 ten name van'het Vogeljaar" te Hedel. Het boek wordt u dan zonder verdere kosten thuis bezorgd. U kunt ook iemand abonnee maken van 'het Vogeljaar'. Als u 32,50 overmaakt op postrekening 96 55 72 van 'het Vogeljaar" ontvangt de nieuwe abonnee twee jaar lang 'het Vogeljaar' en u ontvangt dan het boek Vlerkenstre ken gratis thuis. Vergeet dan niet aan de voorkant van uw overschrijving de naam en het adres van de nieuwe abon nee te vermelden. Bent u nog geen abonnee en wilt u dat nu worden, dan be taalt u eveneens 32,50. Na betaling ontvangt u twee jaar lang ons tijdschrift 'het Vogeljaar' en u ontvangt het boek Vlerkenstreken. Voor informatie kunt u terecht bij: W.A. Werkman 073- 5991967 ofe-mailwawerkman@hotmail.com 60

Sterna | 2003 | | pagina 30