dwergganzen de dwergganzen van Anjum gfg§ Erik van Ommen, Gerard Ouweneel Af en toe zit er tussen de ganzen op Goeree-Overflakkee of in de Prunje op Schouwen een Dwerggans. Grote kans dat die afkomstig is van het Dwergganzenproject in het Zweedse Lapland, dat omstreeks 1980 werd opgezet door Lambart von Essen. Van de vele duizenden broedparen in het noor den van Lapland aanhef begin van de vorige eeuw was toen vrijwel niets meer over. De ineenstorting van het Dwerggansbestand werd vooral veroor zaakt door hoge jachtdruk gedurende de trek en in de traditionele overwinteringsgebieden in Zuidoost Europa. Het idee achter het plan van de Zweed was simpel: leer de ganzen een route naar een ander overwinteringsgebied dat veilig is. Met Brandganzen als pleegouders vlogen jonge Dwergganzen naar Nederland en eenmaal vol wassen kwamen ze met de door hen zelf grootge brachte jongen hier ook weer overwinteren. Het opbouwen van een populatie is een zaak van lange adem. Momenteel bestaat het aantal projectvo gels uit ruim 100 individuen, die de winter op een klein aantal plaatsen in Nederland doorbrengen. De belangrijkste daarvan zijn: de Anjummerkol- ken nabij he t Lauwersmeer, Petten en terreinen in de Hoeksche Waard zoals het Oude Land van Strijen en de Korendijksche Slikken. Met behulp van een kleurringprogramma van jongen in het broedgebied, wordt inzicht verkregen in de sa menstelling van de populatie en het wel en wee van individuele vogels. Gerard Ouweneel bezocht met kunstenaar Erik van Ommen de Nederlandse overwinte ringsgebieden en samen trokken ze in gezelschap van kenner Eddie Douwma naar het noordelijk broedgebied in Lapland. In het boek "de dwerganzen van Anjum" doet Gerard verslag van deze tocht en van speurtoch ten naar Dwergganzen op de Nederlandse pleis terplaatsen. Het belangrijkste deel van het boek wordt echter door Erik van Ommen gevuld met beelden van allerlei vogels, nogal wat Dwerggan zen uiteraard en de landschappen waarin de gan zen verblijven. Die landschappen spreken mij het meeste aan, al mag hierin de altijd atmosferische lucht wel eens helder zijn met strakke wolkpartij en. Nog een puntje van kritiek vormt de onder grond van de "krantenberichten" waarmee onze correspondent(Gerard Ouweneel) infor- De van Anjum Erik van Ommen Gerard Ouweneel matie geeft over bepaalde onderwerpen: door de groezelige kleur zijn deze moeilijk te lezen. Kennelijk bevalt de voor "de dwerganzen van Anjum" gevolgde werkwijze het duo Van Ommen-Ouweneel goed, want voor 2004 wordt een volgende boek dat op dezelfde leest ge schoeid is, aangekondigd "De Grauwe Kieken dieven van 't Oldambt". Hierin reizen Erik en Gerard in het spoor van de Grauwe Kiekendief naar Mali in Afrika. Kees de Kraker Erik van Ommen Gerard Ouweneel. 2003. de dwer ganzen van Anjum; 24,95 euro;formaat: 21,5 x 24 cm, ge bonden,hard kartonnen kaft, talrijke aquarellen in kleur, 112 blz., KNNV Uitgeverij, Utrecht. ISBN 90 5011170 X 61

Sterna | 2003 | | pagina 31