Op stap Pechdag? Bij de Forsters Stern van Colijnsplaat manifesteerde zich opnieuw pijnlijk mijn onvermo gen op tijd te zijn om te kunnen meegenieten. Vóór 20 juli deden de Dutch Birding Vogellijn en het Delta-Vogel-Net dagelijks opgetogen verslag over het gebeuren in de Noord-Bevelandse Wanteskuup. Maar op die bewuste zondagmorgen geen Forsters Stern. Opties 'Gisteren is-ie nog gezien', verklaarden twee collega-vogelaars uit Ridderkerk, die óók tever geefs stonden te posten en óók voor de zoveelste maal de talrijk rondvliegende Visdieven scanden. Want bij een gemiste soort zijn er een paar opties. De eerste is dat de vogel inderdaad er definitief vandoor is. Afgezien van het zelfverwijt niet eer der te zijn uitgerukt, geeft deze optie het minste hartzeer. De tweede kans is al pijnlijker: tijdens de periode dat men staat te posten, laat de vogel zich niet zien. Maar direct na te zijn opgekrast, komt hij opdagen. Later is dan te horen: 'Joh, zo jammer, je was net weg, toen kwam-ie schitterend aan. Heel mooi en lang kunnen bekijken...!' Omdat óók in vogelaarskringen een zekere competitiedrift meer voorkomt dan u denkt, is niet uitgesloten dat de goede verstaander bij het aanhoren van de woorden 'zo jammer', de duivel zachtjes hoort meelachen. De derde optie is het pijnlijkst. De be geerde vogel is nog wel op de aangegeven plek, maar je vermag hem niet te ontdekken, of te her kennen. Alsdan riskeert de onfortuinlijke voge laar achteraf via 'on line' of van collega's te verne men dat 'de vogel de hele dag ozo fraai te zien was...'. Om de kans op die derde optie gering te houden.kregendiezondagochtend alle Visdieven een grondige scan.Tevergeefs. Aftocht Na elven kwam het Colijnsplaatse hondenspits uur op gang. Het merendeel van de deelnemers aan de kynologische parade voerde niet één dier, maar een kleine kennel mee, waarbij óók de Wan teskuup nog ver verwijderd bleek van het natuur- beschermersideaal 'honden aan de lijn'. Het och tendrecord betrof een dame met vier dieren. Of liever, vier hondachtige wezentjes. Want het ging om vier braaf achter de dame aanrollende rol- mopsjes. De dame zag er leuk uit, dat wel. Neen, dan de bezitter van van twee zwarte bakbeesten, die toestond dat zijn huisdieren de Wanteskuup inzwommen, deining veroorzakend onder de sterns. Een van de beesten keerde uit het oeverriet terug met in zijn kaken een wilde eend. Voor ons was de aardigheid er toen wel af. Wij hoopten dat het niet om een rui-eend, maar een botulisme- slachtoffer zou gaan, met nadelig effect op de ge zondheid van het zwarte bakbeest, waarvan de ei genaar waarschijnlijk placht te zeggen 'hij doet niets...!' Geen Forsters Stern en wél die hond. De stemming kon beter. Tot voor kort vermocht de autoradio met muziek van Classic FM het opti misme snel terug te brengen. Maar onder regie van Den Haag werd voorjaar 2003 deze zender verwezen naar de kabel, exit fijne muziek tijdens lange autoritten, het laatste fort tegen de auditie ve banalisering die de radioluisteraar dagelijks moet ondergaan. Uit het royale aanbod aantrekkelijke vogel(aars)routes terug naar Maasdam, koos ik die langs de Schouwse Inlagen annex Prunjepol- der en dan via de Brouwersdam naar Stellendam. Met laagwater op de Oosterschelde waren de In lagen niet super, maar wel leuk, zoals trouwens al tijd. De passage langs de Prunjepolder verliep kennelijk te achteloos, want ik miste de Grauwe Franjepoot die DVN nummer 660 de volgende dag meldde. Afgezien van Eidereenden, waaron der ongetwijfeld honger-evacués uit de Wadden zee, bood de buitenzijde van de Brouwersdam geen vogels. Er was wèl veel ander (over)weelde- rig natuurschoon, dat zich openhartig blootgaf, ook in gevallen waar men dat inmiddels beter had kunnen nalaten. Ik werd mij de vele j aren bewust, dat ik voor het laatst tijdens de vakantieperiode op een zonnige zomerzondagmiddag in de Delta op pas was. De doorslag gaf Stellendam, waar ik bemerkte dat tijdens de Noord-Bevelandse odys see de telescoopdop was verloren. Met direct daarop de anticlimax op de kruin van de buiten- havendam. Het bevrijdende uitzicht over de slik- 38

Sterna | 2003 | | pagina 8