Paddentrek in Ooitgensplaat 2003 •{Mas® rip kleine donkere silhouetjes up de Waarschuwingsbord paddentrek scherm. Foto: Esther Linnarz Tot voor kort werden er jaarlijks op de Havendijk in Ooitgensplaat vele honderden pad den doodgereden tijdens de voorjaarstrek. In 2002 is er voor het eerst een overzetactie georganiseerd. Dit in samenwerking met de Vereniging voor Natuur- en Landschapbescherming Goeree-Overflakkee en gecoördineerd door Esther Linnartz. Werkwijze De padden overwinteren in de ruige begroeiing van de dijk. Hun voortplantingswater ligt aan de andere kant van de weg. Het doel van deze actie is dus om de vele padden een veilige oversteek te laten maken van de dijk naar het water. Dit is ge daan met behulp van een scherm over een lengte van 200 meter en ca. 15 ingegraven emmers. Het scherm is ter beschikking gesteld door het Water schap Goeree-Overflakkee. Elke ochtend en avond zijn de emmers geleegd door een enthousiaste groep vrijwilligers. De pad den worden dan uit de ingegraven emmers gepakt en in een losse emmer gezet. Vervolgens wordt de emmer voorzichtig geleegd aan de andere kant van de weg op de oever bij het water. Resultaten 2003 De paddentrek begon dit jaar vrij abrupt. De eerste zachte avond met regen was 28 februari. Meteen gaan kijken en ja hoor: 10 padden op weg enhelaasookallO doodgereden. Op 3maartishet scherm opgezet. Vanaf 8 maart is het vrijwilligers schema in werking gesteld, zodat er elke avond mensen op de been waren om de padden over te zetten. In eerste instantie zijn de padden naar de vlakbij gelegen singel van het fort gebracht, omdat de voortplantingspoel nog gebaggerd moest worden. Dit had al voor de paddentrek ge reed moeten zijn, maar helaas was er vertraging ontstaanHier zou er zo goed als zeker schade aan de populatie ontstaan. Na het baggeren op 14 maart werden de padden naar hun poel overgezet. De weersomstandigheden tijdens de trek kun nen gekenmerkt worden als relatief koud en droog. In de laatste week van de trek kwamen we steeds meer padden tegen met verschijnselen van uitdroging. Ondanks dat het niet ideaal padden- weer was (padden houden van vochtig!) zijn er meer padden overgezet dan vorig jaar (1127 te genover 780 in 2002). Naast de vele Gewone padden zijn er 9 Bruine kikkers en 2 Kleine watersalamanders overgezet. Esther Linnartz-Nieuwdorp 42

Sterna | 2003 | | pagina 12