Dagvlinders, libellen en sprinkhanen nachtvlinders, zweefvliegen, bijen en wespen in de Zeepeduinen in 2001 en 2002 Het Zeepe op de grens met de Meeuwenduinen. De invloed van de begrazing is duidelijk zichtbaar. Foto:Anton Baaijens Anton Baaijens In 2001 en 2002 is het gebied Zeepeduinen, inclusief het Slotbos te Haamstede onder zocht op het voorkomen van dagvlinders, libellen en sprinkhanen. Dat leverde 26 soorten dagvlinders, 21 soorten libellen en 12 soorten sprinkhanen op. Dat moet een vrijwel vol ledig beeld geven van de werkelijke situatie van de genoemde soortgroepen. Er zullen vast enkele soorten gemist zijn gezien de omvang van het terrein en ook nieuwe (zwer vende) soorten zijn altijd wel te verwachten. Daarin ligt een stukje uitdaging voor ande ren en ook voor mijzelf trouwens. Naast bovengenoemde soortgroepen zijn hage dissen, (dagactieve) nachtvlinders, zweefvliegen, en bijen en wespen meegenomen in het onder zoek. Deze moeten echter als 'bijvangst' worden beschouwd. Hoewel een aantal bijzonderheden zijn aangetroffen zullen er van deze groepen on getwijfeld nog veel meer vertegenwoordigers te ontdekken zijn. Met 220 soorten nachtvlinders,46 soorten zweefvliegen, en ruim 70 soorten wespen en bijen, komt het totaal aantal geïnventariseerde insectensoorten toch al gauw boven de 400 soor ten. In het geval van waarnemingen van hagedissen is ge bruik gemaakt van een GPS om de coördinaten tot op de 10 meter nauwkeurig te kunnen registreren.Wat betreft het determineren en controleren van een aantal moeilij ke soorten is hulp ingeschakeld van specialisten. Zo de termineerde Hans Nieuwenhuijsen enkele spinnendo- ders, Jaap van Vuure enkele microvlinders, Ron Brouwer, Chiel Jacobusse, Kees de Kraker en Theo Peelers enkele bijen en wespensoorten. Van de dag- en nachtvlinders zijn ook gegevens uit het recente verleden meegenomen. Nachtvlindergegevens zijn afkomstig van excursies die ikzelf leidde. Ook veel oude dagvlindergegevenszijn van mijzelf. Van Jan Piet van Waveren heb ik dagvlinderwaar nemingen van de slotborder opgenomen in het rapport. 52

Sterna | 2003 | | pagina 22