St- w. t. Duinviooltje. Nog weer later slaat struweel op: Vlier, Meidoorn en Duindoorn waar het droog is, Kruipwilg op natte plekken. Uiteindeli jk ontstaat er bos, met heuse Eiken en Berken. Elk stadium van kaal zand tot bos heeft zijn eigen dierlijke be volking. Zandloopkevers en Harkwesp van het open zand. Blauwvleugelsprinkhaan en Tapuit in open duin. Het Paapje verschijnt, de Levendba- rende hagedis en nog later de Groene spechtende Sperwer. Beroerd Toen Natuurmonumenten in 1981 de Zeepe- duinen in beheer kreeg, was het duingebied er be roerd aantoe.Doorde waterwinning was het ver droogd. Duinvalleien waren dichtgegroeid en ontbeerden het broodnodige water. Net als elders leden ook hier de Konijnen een kwijnend bestaan (myxomatose). De laatste duinkoeien waren in 1950 al verdwenen (de economie) en zonder graasdruk van grotere dieren was het gebied sterk dichtgegroeid met Duinriet en struweel. Temeer daar de zure, stikstofrijke neerslag ook hier te recht kwam en vastlegging met Helm en bos de groeiremmende zeewind en verstuivingen tem perden. Al vrij snel zette Natuurmonumenten Shetlandpony's in, met als doel het gebied open te grazen. Het trappen en grazen moest planten en dieren van open zand en grasland een nieuwe kans geven. In 1983 waren het er op de 340 ha van de Zeepeduinen elf, nu lopen er inmiddels bijna 100 dieren. De begrazing heeft succes gehad. De verruiging is teruggedrongen en soorten van duingraslanden als Muizenoortje,Walstrobremraap en Driedistel kwamen. Ook ontstonden door de vertrapping kleine en grote verstuivingen waar pioniers als Kleverige reigersbek van profiteerden. Nog beter Het gaat goed met de Zeepeduinen. Maar het kan beter. Dat zit zo. Sinds 1930 werd in de Zee peduinen water gewonnen. Net als elders ver droogde daardoor het duin. Duinvalleien kwa men droog te staan en groeiden dicht. Een aantal jaren geleden echter is de waterwinning ver plaatst waardoor de grondwaterstand is gestegen. Rond wintergroen. Foto: Kees de Kraker.

Sterna | 2003 | | pagina 12