Verstuiving verjongt het duin,zodat naast oudere successiestadia ook jongere weer een kans krijgen. Foto: John Beijersbergen. Dat biedt ongekende kansen voor nieuwe en be staande duinvalleien, door herstel van een na tuurlijke grondwaterdynamiek. Maar, de hoge grondwaterstand in combinatie met de aanwezig heid van aangeplant bos leidt wèl tot meer opslag van berken. En dat brengt op termij n de openheid is gevaar. "Een goed moment om plannen te maken voor de komende twintig jaren'zegt Ma rijke van der Eleiden, die als ecoloog van Natuur monumenten bij de natuurvisie is betrokken. Lei draad bij die plannenmakerij zijn de natuurlijke processen en potenties. 'Het duin is en wordt ge vormd onder invloed van zee en wind, verstui ving, begrazing -van grote grazers én insecten en nematoden- en een natuurlijke waterhuishou ding. Die processen moeten de ruimte krijgen. Schatkamers De stijgende grondwaterstand -de verwachte 'eindstand' wordt op dit moment doorgerekend- zorgt voor een hoger waterpeil in duinvalleien en -meertjes. Dat biedt kansen. Oude kaarten tonen aan dat ooit een derde van de oppervlakte van de Zeepeduinen, duinvallei was. Veel duinvalleien zijn in het verleden dichtgegroeid met Duinriet en struweel Een aantal valleienis al eens geplagd om de typische 'valleibewoners' zoals Echt duizend- guldenkruid,Rugstreeppad en Zwervende heide- libel in elk geval voldoende overlevingsruimte te geven. Dat is redelijk gelukt, maar heel veel vallei en zijn nog 'dicht' en 'onbenut'. De komende tijd wordt op basis van grondwaterberekeningen en bodemonderzoek bekeken welke valleien de grootste potentie hebben. Die schatkamers wor den geplagd 'Zo ontstaan verjongde duinvallei enwaar de successie van voren at aan begint. Daar kun je dus planten uit het Knopbiesverbond aan treffen. Waterpunge, Duindwergzegge, Sierlijk vetmuur en later orchideeën en Rond winter groen. Ook Rugstreeppad en Viervleklibel komen erop af.' Ook bij dat beheer van de vallei en wordt goed gelet op de noden van de insecten 'Door gefaseerd te maaien, krijgen libellen en vlinders maar ook amfibieën een goede kans.' Zeepe-duinen De naam Zeepe is waarschijnlijk afkomstig van het Zeeuwse woord sêêpelen, wat sijpelen bete kent. De duinen hier zijn van nature (en dus voor de waterwinning) altijd erg nat geweest. Het water sijpelde eruit en kwam aan de binnenduin- rand terecht. 75

Sterna | 2003 | | pagina 13