Kunstnesten onder het over stek. Het succes is helaas be perkt. Foto: Gijs van den Ende. geen Huiszwaluwen terug. De enige plaats waar hier nu nog Huiszwaluwen broeden is een boerde rij aan de Gouweveerseweg in het buitengebied. Negatieve trend en kunstnesten Uit tabel 2 blijkt dat in de afgelopen 11 jaar de Huiszwaluwpopulatie met meer dan de helft is af genomen. Een zorgelijk beeld, temeer omdat lan delijk gezien de afname veel minder is. Ook in an dere delen van het Deltagebied is de afname veel groter dan het landelijke beeld. Naar de reden hiervoor kunnen we tot nu slechts gissen. Wel kun nen we -net als vorig jaar- proberen, door het op geschikte plaatsen ophangen van kunstnesten. Tabel 2. Ontwikkeling van de Huiszwaluwpopulatie op Schouwen-Duiveland van 1993 t/m 2003. (1993 met 832 nesten 100%) het de Huiszwaluw makkelijker te maken om tot broeden te komen. Door een gift van Mr. J.G. Hoogenraad uit Nieuw-Haamstede kan de vogelwerkgroep ook deze winter weer een groot aantal kunstnesten gaan fabriceren en deze GRATIS aanbelangstel lenden ter beschikking stellen. De nesten moeten dan wel zelf worden opgehangen! Vooral bewo ners van huizen waaraan nog Huiszwaluwen broeden, of in het verleden gebroed hebben, wordt verzocht te reageren. Bij de fabricage van de nesten kunnen we hulp van vrijwilligers goed gebruiken. Belangstellenden, zowel voor het maken van en/of het ophangen van kunstnesten, kunnen contact opnemen met de onderstaande personen: Ted Sluijter, Repel 7 Burgh-Haamstede 0111- 653014 Gijs van den Ende, Oesterstraat 77, Zierikzee 0110-414831 Dankwoord Veel dank is verschuldigd aan de volgende waarnemers: J. Brusselaars, G. van den Ende, I. D. van den Ende, J. van Felius.H. Ravesteijn,T. Sluy- ter, L. Tromper, P. en M. de Vlieger. Zonder hun telwerk had bovenstaand artikel niet tot stand kunnen komen. Literatuur: Van den Ende, G.F.C. 2002, Dramatische afname Huis zwaluw op Schouwen-Duiveland in 2002. Sterna 47 nr.3. 81

Sterna | 2003 | | pagina 19