Wintervogels op Goeree-Overflakkee 2002-2003 Brandganzen vormen nog steeds de talrijkste ganzensoorl op Goeree-Overflakkee. Foto:Henk Harmsen. Dick Wilbrink Van oktober tot en met maart tellen de leden van de Vogelwerkgroep de op Goeree- Overflakkee aanwezige watervogels, roofvogels en kraaien. Hieronder volgt het jaarlijkse verslag. Weersomstandigheden De winter van 2002-2003 werd gekenmerkt door enkele vorstinvallen in begin december en januari. De teldagen werden diverse keren onder matige weersomstandighouden gehouden. Dat was vooral in november het geval toen mist het zicht danig beperkte. Ganzen In een winter met vorstperioden kan het aantal ganzen sterk fluctueren. De 12.841 Rietganzen in december waren er veel meer. dan er onder milde re weersomstandigheden geteld zouden zijn. De traditionele pleisterplaatsen bevinden zich voor namelijk op Oostflakkee en in december verble ven in polder het Oudeland van Oostflakkee 4500 Rietganzen op oogstresten. In die maand werden echter ook veel Rietganzen gezien in de buurt van Herkingen (2485 exemplaren), tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge (3000 exempla ren) en in polder het Noordland bij Nieuwe Tonge (1700 exemplaren). De andere maanden gaven een voor de Rietgans normaal beeld. Er werden wederom weinig Kleine Rietganzen waargenomen. Slechts tijdens de telling in febru ari werd een klein groepj e opgemerkt in een grote groep gemengde ganzen. 82 Zowel in december als in februari waren be hoor lij k grote groepen Kolganzen opheteilandte vinden. Dat was op de Slikken van Flakkee met aangrenzende polders, maar vooral in de Oost- flakkeese polders: het Oudeland van Ooltgens- plaat, de Galathee-polder en de Krammerpolder. Ze foerageerden vaak samen met Brandganzen, Grauwe Ganzen en Rietganzen.Tijdens de eerste en de laatste maanden van de wintertelling waren Kolganzen vooral te vinden op grasland. Het aantal Grauwe Ganzen is de laatste jaren sterk toegenomen. In oktober werden al 7490 exemplaren geteld. We nemen aan, dat daar veel op het eiland broedende en overzomerende vo gels bij waren. In november en januari verbleven hier meer dan 12.000 Grauwe Ganzen. December spande echter de kroon met 26.353 exemplaren en dat is veruit het hoogste aantal ooit tijdens onze wintertellingen bereikt. Alleen al in polder de Ooievaarshoeve werden toen 9710 exemplaren geteld. De meest voorkomende ganzensoort blijft de Brandgans. Net als de Grauwe Gans, kwam de Brandgans al in oktober in spectaculaire aantal len voor. De hier broedende en overzomerende vogels blijven dus blijkbaar ook 's winters op Goe ree-Overflakkee. De echte wintergasten arriveer-

Sterna | 2003 | | pagina 20