1 februari Palingvisser Jan Bezuijen met de OD14 bij de aanlegsteiger op de oostpunt van de Hompel voet. Foto 's bij dit artikel: Kees de Kraker. Gerard L. Ouweneel Eerder dit jaar hebben wij ze weer kunnen zien: de beelden van de Watersnoodramp van 1 februari 1953. Historische filmbeelden in zwart-wit, grimmig, troosteloos, schrijnend, maar ook verbazingwekkend. Want zijn die nu vijftig jaar oude films en foto's gemaakt in Nederland, in onze Delta? Het lijkt een volstrekt andere wereld. Bij het bekijken van die beelden trof steeds opnieuw hoe Nederland is veranderd, hoe onze Delta is veranderd. Zoekend naar herkenningspunten, naar plaatsen die ik thans langsga tijdens excursies, kwam ik niet veel verder dan de markante torens van Zierikzee en Goedereede. Maar voor de rest suggereren de beelden een Nederland uit een andere tijd en een ramp uit een grijs verleden, een ramp van een omvang die de inwoners van dit land aan het begin van de eenentwintigste eeuw onbestaanbaar achten. Bijeenkomst Heerenleed* Uiteindelijk werd het 1 februari. Na een weinig florissant verlopen broedeizoen 2002 op zijn Hompelvoet. wilde Kees de Heeren bij elkaar hebben om te praten over Grote Sterns, speciaal over die van de Hompelvoet. Om het belang van dit overleg te onderstrepen, viel het besluit bijeen te komen op de Hompelvoet zelve. Zonder schip komt men daar niet,zodat voor dit grote sterncon claaf schipper Jan Bezuijen een sleutelpositie innam. Die kon alleen op 1 februari, waardoor he laas enkele Heeren een bericht van verhindering moesten verzenden. Een van de Heeren had nog geopperd de Hompelvoet-descente de komende zomer te doen plaatshebben, wanneer er Grote Sterns zijn. zodat de vogels door hun aanwezig heid het debat over hun toekomst gunstig zouden beïnvloeden. Maar hierop was de reactie dat de positie van de soort op de plaat in een dermate omineus stadium verkeerde, dat het onverant- *Heerenleed is een vriendenclub, met natuurtochten waarbij na afloop het 'leed' verdronken wordt. 85

Sterna | 2003 | | pagina 23