Tastbare Deltanatuur op de Westplaat en Ventjagersplaten Oplevering eerste Deltanatuur-project op Goeree-Overflakkee Marian Hage Presentaties, een informatiemarkt en wandelexcursies. Allemaal activiteiten die plaats vonden op de informatiemarkt Westplaat die zaterdag 11 oktober jl. werd gehouden. Deltanatuur organiseerde de informatiemarkt om alle bewoners van Goeree-Overflakkee kennis te laten maken met het eerste stukje tastbare Deltanatuur op het eiland. Verschillende organisaties stonden klaar om bezoekers te informeren over water- en natuurontwikkelingsprojecten op het eiland. Uiteraard was ook onze vereniging van de partij. Twee dagen eerder vond de officiële oplevering van het project plaats. De Westplaat-Buitengronden is teruggebracht in de staat van vóór de afdamming van het Ha ringvliet in 1970. Het Haringvliet stroomt nu weer via kreken door dit gebied en dat zal allerlei (zeld zame) vogels en planten aantrekken. Tegelijker tijd heeft Deltanatuur gewerkt aan natuuront wikkeling op de Ventjagersplaten. Grond die vrij kwam bij de Westplaat werd op de Ventj agers- platen gebruikt om delen,die door erosie verloren zijn gegaan, weer te herstellen. Zo zijn er in één klap twee gebieden beter van geworden: de West plaat is omgevormd tot een aantrekkelijk natuur gebied en de erosieschade aan de Ventjagerspla ten is hersteld. De sluizen op een kier Als de Haringvlietsluizen op een kier worden gezet, keren getij en zout water weer een beetje terug in het Haringvliet. Niet zo hevig als voor de afsluiting van het Haringvliet in 1970, maar net ge noeg om er weer een brakwater-getijdenland- schap te laten ontstaan. Slikken, biezen en riet keren na dertig jaar met bijbehorende dieren terug. De Westplaatbuitengronden is zo"n gebied dat zich, door het op een kier zetten van de Ha ringvlietsluizen, zal ontwikkelen tot een brakwa- ter-getijdenlandschap. Westplaatbuitengronden De Westplaatbuitengronden liggen aan de zuidoever van het Haringvliet, buiten de hoofd waterkering direct ten noorden van Middelhar- nis. Het gebied telt ongeveer 70 hectare en is ei gendom van Staatsbosbeheer. Tot voor kort bestonden de Westplaatbuitengronden uit gras land. Delen van het gebied zijn nu omgetoverd in 'waterrijke natuur'. Er zijn geulen en kreken gemaakt en op ver schillende plaatsen is het gebied verlaagd om de natuur een handje te helpen. De kreken hebben nueenopenverbindingmet het Haringvliet.Door de wisselende waterstanden en de hoogtever schillen in het gebied ontstaat een grote verschei denheid in planten. De natte delen raken vooral begroeid met riet en zullen door vele vissoorten gebruikt worden als paai- en opgroeigebied. De hoger gelegen delen zullen zelden overstromen en vormen een aantrekkelijk gebied voor weide vogels. Een vogelkijkhut geeft mensen de moge lijkheid van deze ongerepte natuur te genieten. Ventjagersplaten Bij het graven van de geulen op de Westplaat, is er een grote hoeveelheid grond vrijgekomen. Daar was een bestemming voor. De grond is afge voerd naar het natuurreservaat de Ventj agerspla- ten. Die liggen zo'n vijftien kilometer oostwaarts, net ten zuiden van het eiland Tiengemeten. Een groot deel van deze platen is met de afsluiting van het Haringvliet door erosie verloren gegaan. Omdat ze regelmatig droogvallen zijn de platen belangrijk voor trekkende en overwinterende watervogels. Met de aangevoerde grond van de Westplaatbuitengronden zijn hier nieuwe laagge legen eilandjes en ondieptes gemaakt waardoor voedsel- en rustgebieden voor vogels ontstaan. 92

Sterna | 2003 | | pagina 30