geplons door de lage vegetatie bij het open water komen. Er waren geen ondergedoken of drijven de waterplanten in de duinbeek te zien. Op de drooggevallen oever lagen wat resten van een wegkwijnende kroosvegetatie. Bosslakken Wandelend door het bos was er weinig slak te aanschouwen. We vonden wat huisjes van de Heesterslak, die vaak verweerd en dus al langer onbewoond waren. Op een greppelkant en onder een boomstronk zagen we aanvullend wat glans slakken, en daarmee hadden we het eigenlijk gehad. Teleurstellend was het wel. Het defecte huisje van een verweerde Ruwe alikruik gaf ver bazing, maar nam het onrustige gevoel niet weg dat we in deze droogte-periode voor niets geko men waren. Deze zoutwatersoort was misschien nog een overblijfsel van de Ramp. Een strooiselmonster, dat pas later thuis werd uitgezocht, kon de schrale oogst nog wat aanvul len met piepkleine slakjes als Ammonshoren, Dwergslak en Agaathoren. Moerasslakken De bosrand langs de duinbeek leverde een vita le barnsteenslak die kenmerkend hoog in een grasstengel zat. Het was de eerste en het bleef de enige van deze soort. Tussen de gras- en pitruspollen lagen enkele lege huisjes van de ovale poelslak. Het waren jonge exemplaren, die door het wegzakkende water waren overvallen en uitgedroogd achter bleven. Lang zoeken op de hard geworden moe rasbodem leverde verder niets op. Water(kant)slakken Dan maar naar het natte, want slakken moeten het toch daarvan hebben. Dat was inderdaad raak, zowel net boven als onder het wateropper vlak kropen heel wat beesten rond. Op het1 droge1 waren het de barnsteenslakken van het moeilijk determineerbare duo Slanke en Tweeling-barn- steenslak. Wij hebben geen poging gedaan om er wat van te maken, omdat dan anatomisch onder zoek vereist is. Boven water waren ook talrijk de lege horens van de Ovale poelslak en in mindere Overzicht gevonden mollusken Slot Moermond, 26-7-03. Coördinaten 44-417. levend dood juv ad juv ad Bos+ rand incl. zeefmateriaal: Aegopinellanitidula i Arianta arbustorum Carychium sp. Cochlicopa sp. Littorina saxatilis Nesovitrea hammonis Oxychilussp. Oxychilus alliarius 1 Succinea putris Kale oever+'duinbcek': Hippeutis complanatus - Lymnaea stagnalis Oxyloma elegans/sarsi - Planorbarïus corneus Planorbis carinatus Radix ovata Stagnicolapalustriss.1. - Zonitoides nitidus 12 11 9 >25 - >100 - 2 7 3 1* 1" 6 1 16 Bruine blinkslak Heesterslak Dwergslak Agaathoren Ruwe alikruik Ammonshoren Glansslak Look-glansslak Gewone barnsteenslak 1 Vlakke schijfhoren >25 Gewone poelslak Slanke barnsteenslak s.l. 2 Posthorenslak Gekielde schijfhoren 1 Ovale poelslak 4 Moeraspoelslak s.l. 1 Donkere glimslak fragment verweerd fragment van mariene soort Gewone barnsteenslak. Uif.J.A. Herklots.1870. 95

Sterna | 2003 | | pagina 33