Heesterslak. Uit: J. A. Herklots,1870. mate de Moeraspoelslak. Van de laatste is er ook een enkel levend exemplaar gevonden. Onder water graasden de grote Gewone poelslakken met hun prachtige, exotisch aandoende horens. Natuurlijk waren van deze soort ook lege horens boven de waterlijn te vinden. Van de platte schij fhorens werden weinig verte genwoordigers en exemplaren gezien, te noemen zijn Posthorenslak. Vlakke schijfhoren en Gekiel de schijfhoren. Het moet gezegd worden dat we helemaal niet ingesteld waren ophet verzamelen van waterslak ken; een schepnet of appelmoeszeef had vast nog veel meer opgeleverd. Ervaring rijker We hebben al wat ervaring met bossen, maar het is toch steeds weer een verrassing wat je er te genkomt. Conclusies worden vooralsnog niet ge trokken. daarvoor mist ondergetekende de nodi ge ervaring. Dit bos scoort het laagste tot nu toe. Een vaag vermoeden gaat in de richting van 'te zuur strooisel'. Droogte lijkt geen probleem, ge zien de noodzaak van begreppelen zal het hier toch doorgaans vochtig zijn. Over de invasie van slakken in de nieuwe duinbeek is al helemaal moeilijk iets te beweren. Het warener veel,zo vlak na een periode vol inrichtingsdynamiek. Hier zou een pionierkarakter van toepassing kunnen zijn. We hebben geen karakteristieke brakwater soort gezien en van de zoetwatersoorten gaan er een paar hooguit tot in zwak brak water. Het lijkt er dus op dat de 'duinbeek' met echt duinwater is gevuld. Aan de moerasvegetatie hadden we dat natuurlijk al gezien: geen zeebies of zilte rus te be kennen. De rijkdom aan waterslakken is wellicht te danken aan de plas die hier voor de natuurin- richting al aanwezig was en als bron heeft gediend. Slotwoord Met een klein gezelschap hebben we een heer lijke excursie beleefd op het terrein van Slot Moermond. We danken Hans en Elbrich van den Assem voor de genoten gastvrijheid op Moer mond en hopen nog eens terug te komen. Een wat intensievere zoektocht naar de waterbeesten kan nog meer opleveren, zeker als de faunaontwikke ling is gestabiliseerd. Verder kan het bovenstaande een aanmoedi gingzijn voor mensen om hun kindertijd te herbe leven en weer eens naar slakjes in het water, en evengoed op het land, te gaan kijken. Landelijk wordt er aan een netwerk voor slakkenspeurders gewerkt in verband met het Atlasproject Neder landse Mollusken. Het programma richt zich met name op startende liefhebbers. Bezoek de websi te www.anemoon.org/ANM of vraag info aan bij ondergetekende. Literatuur: GrrTENBERGER.E.,c.s.,1998.De Nederlandse zoetwater- mollusken.Naturalis/KNNV/ElS. Wijngaarden, W. van, 1993. De vegetatie van Noord- Zeeland. Provincie Zeel and, Middelburg. Harry Raad, ANM-Regiocoördinator Capelleweg9 4416 PN Kruiningen Tel:0113381942 96

Sterna | 2003 | | pagina 34