mmt: Op de plaats van het voetpad langs Het Zeepe komt een fietspad, daarnaast wordt een nieuw voetpad aangelegd. Een deel van de achterban van de Natuur-en Vogelwacht is daar tegen. Natuurmonumenten op wiens grondgebied de paden wor den gerealiseerd stemde hiermee in - het plan is onderdeel van de Herinrichting Schouwen West. Foto:Kees de Kraker. de winst van het teruggeven aan de natuur van de desbetreffende locaties zelf. maar hebben een uit straling op een veel groter deel van het duinge bied. Zo betekent de beëindiging van de camping Prinsenhoeve dat het waterbeheer van zo'n 400 ha duingebied geoptimaliseerd kan worden, en betekent de verdwijning van de Vroonweg voor het gehele Vroongronden-gebied;ontsnippering, een schaal-vergrotend landschapseffect, het ver dwijnen van verkeersgeraas.en optimalisatie van het waterbeheer. Ondertussen zijn er al aardig wat natuurprojecten gerealiseerd of (bijna) in uit voering. Zo zijn er twee campings gesaneerd, vond herinrichting plaats van het eerste deel van het landgoed Slot Moermond, en wordt binnen enkele maanden de Vroonweg verwijderd. Bij de detail-uitwerking van onderdelen van het herinrichtingsplan vinden er best nog stevige discussies plaats tussen de organisaties die in de Gebiedscommissie vertegenwoordigd zijn.Tot nu toe lukt het echter nog steeds om er gezamenlijk uit te komen. Wat wel een vertragende factor vormt,is dat de aankoop van grond voor de verka veling en de uitvoering van projecten minder snel verloopt dan gepland. Die lage grondmobiliteit vormt ook de reden voor het nog niet beschikbaar zijn van enkele hectares natuurontwikkelingsge bied die de Natuur- en Vogelwacht nog te goed heeft als compensatie voor de ontwikkeling van het bungalowpark De Soeten Haert. Bestemmingsplan Buitengebied Een andere actuele planologische ontwikke ling, is het opstellen en uiteindelijk vaststellen van een bestemmingsplan voor het gehele buitenge bied van Schouwen-Duiveland, uitgezonderd de Westhoek. De vaststelling van het eigenlijk be stemmingsplan zal misschien nog wel twee jaar duren, maar er is al wel op 30 oktober een Beleids visie Buitengebied door de gemeenteraad vastge steld. De Vogelwacht was lid van de klankbord groep die bij de voorbereidingen hiervoor betrokken was. Belangrijke onderdelen voor na tuur en landschap zijn onder andere beleidsuit gangspunten voor nevenactiviteiten op functio nerende of vrijkomende boerderijen, nieuwe landgoederen, en windmolens. Wat het eerste punt betreft vindt de Vogelwacht dat er in princi- 100

Sterna | 2003 | | pagina 38